Magiczne Bestsellery

  |  

Promocje

  |  

Horoskop

  |  

Salon Wróżb i Magii

  |  

Magiczny Blog

  |  

Kontakt / O nas

  |  

Koszty dostawy

Obrzędy i rytuały magiczne na letnie przesilenie

Przesilenie letnie to najdłuższy dzień w roku, który przypada na 21 czerwca, po którym następuje najkrótsza w roku noc. To magiczny czas Nocy Kupały, magicznego święta Litha, a zaraz po nich - w wigilię Św. Jana, czyli w nocy z 23 na 24 czerwca - Nocy Świętojańskiej. Obrzędy wiążące się z celebrowaniem przesilenia letniego są powszechnie znane u wszystkich ludów indoeuropejskich. Wszędzie spotyka się wiele wspólnych elementów, a zwłaszcza palenie ognisk.

Noc Kupały, Noc Świętojańska, Sobótka

Noc Kupały, zwana też Nocą Kupalną, Kupalnocką, Nocą Świętojańską lub potocznie Sobótką to nazwa słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem Słońca, obchodzonego w najkrótszą noc w roku. 

Rozpalanie ognisk to wykorzystanie siły ognia, który oczyszcza i odstrasza złe siły. Ogień krzesano przez pocieranie dwóch kawałków drzewa, mimo powszechnego używania krzesiwa. Do rozpalnenia często używano starej miotły, jako przedmiotu, którym wymiatano z domostwa wszelkie śmieci i odpadki. Ogniska rozpalano w dobrze widocznych miejscach, bo nawet sam blask ognia zwalczał złe moce i utrudniał nawigację czarownicom, które właśnie w noc letniego przesilenia leciały na Łysą Górę. Do ognia dokładano różnego rodzaju kłujące i parzące rośliny, by w ten sposób wzmocnić siły odstraszające złe moce.

Noc Świętojańska

"Noc Świętojańska", Henryk Siemiradzki

Oczywiście, tak jak i inne zwyczaje wywodzące się z czasów przedchrześcijańskich, sobótka wywoływała ostry sprzeciw Kościoła. W "Herbarzu polskim" wydanym około 1560 roku Marcin z Urzędowa, kanonik sandomierski, napisał: "U nas w willę św. Jana niewiasty ognie paliły, tańcowały, śpiewały, diabłu część i modłę czyniąc, tego obyczaju pogańskiego, do tych czasów w Polsce nie chcą opuszczać, ofiarowanie z bylicy czyniąc, wieszając po domach i opasując się nią, czyniąc sobótki, paląc ognie, krzeszac je deskami, aby była prawie świętość diabelska".

Sobótka była świętem młodzieży, zwłaszcza dziewcząt. Dziewczęta zabezpieczały się przed złymi mocami ziołami, szczególnie bylicą, którą wplatały do kwiatów w swoich wiankach. Przygotowywały wcześniej słowa piosenek, które miały zapewniać o przychyloności dla danego kawalera, bądź wprost przeciwnie - o jego marnych szansach na wzajemność. Rozpoczynano pieśnią do świętego Jana, którego święto jest w tym dniu obchodzone (prawdopodobnie imię świetego zastąpiło imię wcześniejszego "pogańskiego" patrona):

"O biały Janie, przyjeżdżaj do mnie! Jeśli się chcesz ożenić, ja ci żonkę naraję, mój biały Janie".

Rozpoczynało się swatanie par w pieśniach sobótkowych, nocne tańce i śpiewy. Kiedy dziewczęta kończyły śpiewać, do zabawy włączali się chłopcy i skakali przez ognień, by przejąć na siebie jego moc oczyszczającą. Czasami przez ogień skakały zakochane pary.

W niektórych rejonach Polski, na przykład na Kurpiach, ognie sobótkowe paliły zarówno dziewczęta, jak i zamężne kobiety. Tu jednak to nie sercowe problemy były motywem przewodnim, lecz walka z czarownicami, które zsyłały choroby, psuły żywność itp. Od dogasających o świcie ognisk zapalano pochodnie i obchodzono z nimi zagrody i domostwa, by zapewnić ochronę przed złymi duchami.


Puszczanie wianków

Od wigili św. Jana złe demony mieszkające w wodzie nie miały dostępu do ludzi i można było już się kąpać bez obaw utopienia przez utopca lub topielicę.

Puszczanie wianków było znakomitą okazją do wróżb w czasie letniego przesilenia. Dziewczęta z uwagą obserwowały losy wianków, ułatwiał to zwyczaj umieszczania na wiankach małych świeczek. Na brzegu i w łódkach czekali, by wianki złapać kawalerowie. Gdy chłopiec złapał wianek, to dobra wróżba dla dziewczyny na szybkie zamążpójście, więc zdobywca wianka mógł liczyć na nagrodę. Gdy wianek odpływał w dal, oddalało to zamążpójście. Złą wróżbą było zatonięcie wianka lub jego zaplątanie w przybrzeżnych szuwarach.

Wianki

W niektórych okolicach Polski, na przykład w okolicach Warszawy, wianki puszczali na wodę również chłopcy, zwłaszcza młodzi rzemieślnicy. Wykonane były one z materiałów dostępnych dla danego zawodu, jak z materiału czy kawałków skóry. Wierzono, że kto jaki wianek schwyci, z rodziny o takim zawodzie będzie pochodzić jego żona.


Poszukiwanie kwatu paproci

Zwyczajem Nocy Świętojańskiej jest poszukiwanie niebieskiego kwiatu paproci, znaku wielkiego szczęścia, mądrości oraz zdolności widzenia wszystkich skarbów ukrytych w ziemi. Zakwita on raz w roku i bardzo ciężko go znaleźć. Zgodnie z wróżbą osoba, która go odszuka, musi być bardzo odważna i prawa. Gwarantuje on szczęście, bogactwo oraz możliwość wpływania na uczucia innych.

Była to jedna z niewielu nocy, kiedy para zakochanych mogła samotnie, bez żadnej przyzwoitki, ruszyć w las na poszukiwanie mitycznego kwiatu paproci. O świcie młodzi powracali do wciąż płonących ognisk, by przepasawszy się bylicą przeskoczyć przez płomienie ogniska trzymając za dłonie. Skok pary przez ognisko podobno w tym jednym dniu w roku stanowił symboliczny rytuał zawarcia małżeństwa.


Rytuały ochronne z zastosowaniem ziół

Na rogi bydła zakładano zasuszone wianki z bylicy, by ustrzec je przed chorobami i urokami czarownic. Popularnym zwyczajem było również zawieszanie bukietu kwiatów na drzwiach, który odstraszał złe duchy, chronił przed chorobą i gwarantował dobre zamążpójście. Bukiet o magicznych właściwościach ochronnych powinien składać się z siedmiu czarodziejskich roślin: bylicy, rosiczki, szałwi, łopianu, ruty, dziewanny i dziurawca.



MAGIA W CZASIE LETNIEGO PRZESILENIA

LithaLitha to wiccańska nazwa przesilenia letniego, wspaniała okazja do odprawiania rytuałów na rzecz powodzenia w życiu miłosnym, a także na wszelkie praktyki związane z oczyszczaniem, uzdrawianiem i sporządzania amuletów zapewniających pomyślność. To wielkie święto płodności, czas poddania się miłości, zawierania ślubów małżeńskich.

Zioła do zaklęć w czasie letniego przesilenia i ich energie:

  • bylica pospolita - jasnowidzenie, wróżby, sny, zdolności parapsychiczne;
  • cynamon - moc, dobrobyt, miłość, energia;
  • dziurawiec zwyczajny - ochrona, siła, szczęście, uzdrowienie;
  • jemioła - miłość, płodność, ochrona, siła;
  • krwawnik pospolity - miłość, małżeństwo, ochrona, uzdrowienie, zdolności parapsychiczne;
  • naparstnica - energie elfów, uzdrowienie, ochrona;
  • rozmaryn - miłość, ochrona, oczyszczenie, mądrość, pamięć;
  • werbena - magia, moc, ochrona, oczyszczenie, uzdrowienie.

Kwiaty do zaklęć w czasie letniego przesilenia i ich energie:

  • lawenda - uzdrowienie, miłość, spokój, oczyszczenie;
  • nagietek - uzdrowienie, spokój, ochrona, dostatek;
  • róża - miłość, atrakcyjność, seks, spokój, ochrona;
  • rumianek - uspokojenie, determinacja, intuicja, komunikacja, oczyszczenie;
  • stokrotka - miłość, szczęście, znaki;
  • wrzos - hojność, wzrost, ochrona.

Kolory świec do rytuałów w czasie letniego przesilenia i ich energie:

  • biały - oczyszczenie, uzdrowienie, wróżby, niewinnosć, pokój, ochrona;
  • czerwony - odwaga, kreatywność, pożądanie, energia, ogień, żądza, pasja, miłość erotyczna, siła woli;
  • pomarańczowy - zdolność adaptacji, komunikacja, odwaga, optymizm, sukces, kreatywność, energia;
  • zielony - dobrobyt, obfitość, wzrost, nowy początek, uspokojenie;
  • złoty - bóstwa solarne, siła, sukces, słońce, mądrość, energia, moc, dobrobyt;
  • żółty - szczęście, inteligencja, uczenie się, siła woli, wymarzona praca, słońce, zdolności parapsychiczne.

Kamienie do rytuałów w czasie letniego przesilenia i ich energie:

  • cytryn - obfitość, równowaga, ochrona, świadomość parapsychiczna;
  • diament - odwaga, duchowość, uzdrowienie, ochrona, siła;
  • karneol - odwaga, uzdrowienie, spokój, ochrona, energia seksualna.
  • szmaragd - miłość, pamięć, ochrona, moce parapsychiczne;
  • tygrysie oko - energia, odwaga, szczęście, dobrobyt.

ZOBACZ AKCESORIA MAGICZNE
DO ZAKLĘĆ I RYTUAŁÓW NA LETNIE PRZESILENIE >>

 

LithaSkarbnicą informacji o starych, ale również współczesnych sposobach świętowania letniego przesilenia, jest książka Deborah Blake Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie, dostępna w formie ebooka.

Znalazły się w niej nie tylko zaklęcia i rytuały, ale również medytacje, historia, tradycyjne nauki, inwokacje, czyli wezwania Boga, Bogini i bóstw związanych z letnim przesileniem, wróżby, a nawet przepisy kulinarne i sposoby wykonania magicznego rękodzieła do ozdoby domu.

To znakomity magiczny poradnik dla każdego, kto pragnie celebrować magiczne święta i tym samym żyć w harmonii z cyklami Natury.

ZAMÓW KSIĄŻKĘ LITHA
Z MAGICZNEJ SERII SABATY >>

 



ARCHETYPY I SYMBOLE NA KARTACH TAROTA
 

CesarzowaCesarzJeśli posiadasz talię kart Tarota, na swoim rytualnym ołtarzu możesz wyeksponować karty Wielkich Arkan powiązane z letnim przesileniem. Są  to:

  • Cesarzowa,
  • Cesarz,
  • Moc/Siła oraz
  • Słońce.

Na obrazach kart Tarota, szczególnie tych tematycznie nawiązujących do pogaństwa, znajdziesz wiele symboli, które pomogą dostroić się do  energii, które związane są z letnim przesileniem.

Jeśli chcesz głęboko odczuć energie Cesarza i Cesarzowej, pomedytuj z tymi kartami i pozwól, by Twoja podświadomość dostroiła się do ich energii.

Znakomitą pomocą do tego jest płyta CD z opracowanymi już medytacjami Wielkich Arkanów Tarota: Medytacje kart Tarota, część 1 Alli Chrzanowskiej.

Medytację karty Siła znadziesz na płycie CD Medytacje kart Tarota, część 2, zaś karty Słońce na płycie CD Medytacje kart Tarota, część 3.
 

Karty Cesarza i Cesarzowej pochodzą z talii Silver Witchcraft Tarot (Tarot Srebrnego Czarostwa).

Karta Słońce (Litha) pochodzi z talii Book of Shadows Tarot Vol 1 (Tarot Księga Cieni, Cz.1).

ZOBACZ TALIE KART TAROTA >>
 



RYTUAŁY MAGICZNE I ZAKLĘCIA

Więcej informacji o tym, jak celebrować sabat Litha i podpowiedzi na rytuały magiczne, znajdziesz w poniższych artykułach:

 

Jak celebrować przesilenie letnieJak celebrować przesilenie letnie
i sabat Litha? >>

Przesilenie letnie jest skupione na Słońcu, najlepiej więc wykonaj swój rytuał w południe i włącz do niego symbole reprezentacji Słońca, takie jak: kolor żółty, tarcze słoneczne, koła, kwiaty związane ze Słońcem. Możesz również przeprowadzić go o świcie... Czytaj dalej >>

 

Zielony Dobrobyt
- zaklęcie na przesilenie letnie >>

Przesilenie letnie to odpowiedni moment, aby pracować nad dobrobytem, uzyskując energię obfitości i wzrostu, która znajduje się wszędzie wokół. Najlepszy czas do odprawienia zaklęcia o nazwie "Zielony Dobrobyt" to samo południe...
Czytaj dalej >>

 

Zaklęcie Inwokacja do żywiołu Ziemi
o siłę do realizacji celu >>

Inwokacja w magii to bezpośredni zwrot do Siły Wyższej,
czy – jak w naszym przypadku – do energii żywiołu,
i przyzwanie jej do siebie. Jeśli będziesz potrzebować wzmocnienia i siły do realizacji swojego celu, możesz skorzystać ze wsparcia żywiołu ziemi. Czytaj dalej >>

 

Zaklęcie na miłość Rytuał na przyciagnięcie miłości
i dobrej energii w sypialni >>

Oto rytuał, który zapewni pomyślną energię w sypialni i jeśli jesteś samotny, pomoże odnaleźć miłość. zapal grubą, czerwoną świecę
i poczekaj, aż wokół jej knota roztopi się duża ilość wosku. Kiedy wosk ostygnie, ale jeszcze wciąż będzie... Czytaj dalej >>


Życzymy pełnego radości świętowania przesilenia letniego
oraz pełnej magii Nocy Świętojańskiej!

Pełnego radości świętowania przesilenia letniego

Niech realizację Twoich marzeń i rytuałów wspiera cały Wszechświat!

Źródła:

- Polski rok obrzędowy, J. Kamocki, J. Kubienia
- Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie, D. Blake
- Tajniki magii świec, B. Tern
- Współczesna czarownica, D. Blake

 

Sklep prowadzony przez: Glosel spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 6, 15-111 Białystok, NIP: 542-315-11-57, REGON: 200317860, KRS 0000569207
+48 85 674 36 19, sklep@czarymary.pl

Copyright © 2004-2024 CzaryMary.pl