Magiczne Bestsellery

  |  

Promocje

  |  

Horoskop

  |  

Salon wróżb i magii

  |  

Magiczny Blog

  |  

Kontakt / O nas

  |  

Koszty dostawy

Rzecz o JAJU i konkurs na pisankę

Rzecz o jaju

Święta. Święta Wielkanocne.

Stół. Stół niecodzienny, bo świąteczny, wielkanocny. Na stole potraw wiele – i tych zdrowych i tych troszkę mniej służących zdrowiu. A wśród nich – potraw – ono jedno najważniejsze: niektóre pięknie pisane (malowane), inne już bez skorupki dumnie leżące na talerzykach, gotowe do podzielenia się z bliskimi (wraz z życzeniami) oraz, w dalszej kolejności, do konsumpcji.

Mowa o jaju :)


Dziś jaja jadamy na co dzień, przy świętach zwracając na nie większą uwagę, lecz mało kto wie (a jeszcze do niedawna nie wiedziałam również i ja), iż jest to symbol – staruszek - był no jednym z ważniejszych symboli niemalże całego świata antycznego.

Dawniej, w świecie antycznym, wyobrażano, że wszechświat, stworzony przez bogów, ma kształt właśnie jaja. Podobne wierzenia odnajdujemy i u naszych Słowian. Jajo – takie niepozorne, a symbolicznie łączy w sobie Słońce i Księżyc, Wszechświat – czyli Pełnię.

Zawiera w sobie 4 żywioły: żywioł ziemi, a jest nim skorupka, ognia – czyli żółtko, powietrze – błonka oraz wodę – czyli białko. Nasz bohater sam w sobie jest symbolem lunarnym (symbolem księżyca), natomiast tradycyjne wzory, którymi ozdabiano jaja, stanowią symbole solarne (słońca), natomiast figury geometryczne wskazują na symbole nieskończoności. Niegdyś pisanie jaj było ważny rytuałem (dokonywanym przez kobiety), a zaniechanie tego rytuału, według wierzeń, groziło naruszeniem wszechświatowej równowagi.


Nic więc dziwnego, że dawniej było ono jednym z najważniejszych elementów świątecznych (i tych pogańskich i wczesnego chrześcijaństwa) – wszak jest to pełnia - a i dzisiaj zachowało mocną pozycję. Dawniej, czyli chociażby w Egipcie, Persji i Chinach. Mieszkańcy tych narodów z okazji nadchodzącej wiosny wręczali sobie ręcznie malowane jaja. Dla Żydów jajko stało się symbolem wolności po wyjściu z niewoli egipskiej.


Z jakiejkolwiek strony by na nie nie spojrzeć widać jedno – symbol odnowienia, odrodzenia, wolności i pełni.


W związku ze swoją długą tradycją i niezwykłym bogactwem symboli postanowiliśmy i my w pewien sposób uhonorować jajo – z Państwa pomocą. Ogłaszamy konkurs na najlepiej wykonaną pisankę. Jaja można ozdabiać tradycyjnie (dopuszczamy podpowiedzi babć i prababć) lub w sposób oryginalny, nowoczesny – wedle Państwa uznania.


Zdjęcia prosimy przesyłać na adres mailowy: konkurs@czarymary.pl
Na pisanki czekamy do końca marca, ogłoszenie wyników na początku kwietnia!


Do wygrania interesujące nagrody: 

3x Medytacja ze znakiem nieskończoności (CD)
1x Kosmiczne Podróże - Rosalind McKnight
5x kupon rabatowy na zakupy w CzaryMary.pl o wartości 10 zł

 

Sklep prowadzony przez Glosel sp. z.o.o. sp.k., ul. Kolejowa 12E, 15-701 Białystok
Copyright © 2004-2020 CzaryMary.pl
Mapa galerii: 1 | 2