Magiczne Bestsellery

  |  

Promocje

  |  

Horoskop

  |  

Salon wróżb i magii

  |  

Magiczny Blog

  |  

Kontakt / O nas

  |  

Koszty dostawy

Wielkanoc według tradycji ezoterycznej

 

WIELKANOC WEDŁUG TRADYCJI EZOTERYCZNEJ

Wielki Piątek
1. Dzień, w którym należy powstrzymać się od jedzenia i pić wyłącznie wodę źródlaną.
2. Dom powinien być już dziś całkowicie posprzątany.
3. Wielki Piątek to dzień malowania pisanek, w tym barwienia ich w cebulniku (wywarze z łupin cebuli – barwi na żółto i brązowo).
4. Dzień wybaczania – dziś trzeba wybaczyć wszystko innym i sobie.
5. Wielki Piątek to czas modlitwy, medytacji i duchowego skupienia.
6. Można dziś zacząć przygotowywać świąteczne potrawy, a szczególnie wielkanocne baby i paschę.

Pascha z orzechami i rodzynkami

600 g twarogu
200 g masła
400 g śmietany
4 jajka
2 szk. cukru
1 szk. migdałów
1 szk. rodzynków
6 łyżeczek skórki z cytryny lub pomarańczy
1 łyżeczki wanilii

Sparzone migdały i rodzynki posiekać. Następnie twaróg dokładnie utrzeć, po czym nie przerywając ucierania dodawać stopniowo migdały, rodzynki, śmietanę, jajka, cukier, skórkę z cytryny oraz wanilię. Masę ustawić na małym ogniu i stale mieszając podgrzewać około 1 godziny (nie doprowadzać do wrzenia!). Po tym czasie przełożyć masę do formy, obciążyć i wstawić do lodówki lub inne chłodne miejsce na co najmniej 2 godziny.


Wielka Sobota
1. Święci się sól, chleb i jajka (reszta to wymysł współczesnych). Można to zrobić w zgodzie z wyznawaną tradycją religijną lub samemu pokropić je wodą ze źródła lub deszczówką przyzywając Matkę Naturę i prosząc ją o uświęcenie tych pokarmów.
2. Nadal przestrzega się ścisłego postu lub w ogóle powstrzymuje się przed spożywaniem pokarmów poprzestając jedynie na picu wody źródlanej.
3. Słucha się bicia dzwonów. Ich dźwięk oczyszcza przestrzeń.
4. Ozdabia się dom kwiatami – narcyzy, żonkile, krokusy i inne, które już wyrosły w ogrodzie bądź baziami. Koniecznie jednak należy w tym dniu przynieść do domu żywą roślinę, która zdążyła już się pojawić w ogrodzie czy lesie.
5. Przygotowuje się stroik świąteczny – na wysianych 2 tygodnie wcześniej ziarnach owsa, które do tej pory już ładnie podrosły, układa się jajka i ozdabia w dowolny sposób.
7. Kończy się przygotowywanie potraw świątecznych.

Zupa chrzanowa

250 g wędzonego mięsa
cebula
pęczek włoszczyzny
200 ml startego chrzanu
4 jajka
sól
cukier
ziele angielskie
kilka suszonych grzybów
1 szk. śmietany
natka pietruszki

Mięso, włoszczyznę oraz grzyby zalać około 1 l wody i gotować około 40 minut. Grzyby uprzednio sparzyć wrzątkiem. Po tym czasie wyjść mięso i włoszczyznę i wrzucić ziele angielskie. Następnie dodać chrzan i doprowadzić do wrzenia, wówczas dodać śmietanę (ostrożnie, żeby się nie zwarzyła, ja wcześniej dodaję nieco wywaru do niej). Całość wymieszać i doprawić do smaku solą oraz cukrem. Gotować około 30 minut. Zupę obowiązkowo podajemy z cząstkami jajka.


Wielka Niedziela
1. Śniadanie wielkanocne zaczyna się do podzielenia się jajkiem i spożycia go.
2. Jest to dzień zabaw z ugotowanym jajkiem „w roli głównej”:

  • turlanie jajka – wybiera się niewielkie wzniesienie lub nawet sztucznie je tworzy i turla się z niego jajko, wygrywa ten, czyje jajko zatoczy się najdalej;
  • bicie się na jajka – zawodnicy wybierają jajka, każdy ma jedno „uderzenie”, bije najpierw jeden, potem drugi, wygrywa ten, którego jajko zostało całe;
  • chowanie jajek – bierze się określoną, nieparzystą ilość pisanek, jedna grupa uczestników zabawy chowa jajka (można w domu, można w ogrodzie), a druga szuka. Wygrywa ta grupa, która ma więcej jajek, czyli jeśli szukający znaleźli połowę + 1 jajko, to wygrali oni, jeśli nie – wygrali ukrywający.

3. Dzień rodzinnych zabaw i radości.
4. Skorupki ze zjedzonych jajek należy pozbierać i zakopać na polu lub grządce, zapewni to obfite plony.

Poniedziałek Wielkanocny
1. W tym dniu należy obowiązkowo wyjść z domu z wizytą, na spacer itp.
2. Jeśli posiada się chrześniaka, to w Poniedziałek Wielkanocy trzeba go odwiedzić i zanieść drobny prezent, tzw. „zajączka” lub jak się to nazywa na Kresach „wołoczebno”.
3. To dzień, w którym mężczyźni stanu wolnego, którzy upatrzyli sobie dziewczynę, chcąc okazać jej swoje uczucia i zainteresowanie, powinni podarować jej dwie pisanki.
4. Dzień, w którym należy wypić kieliszek czerwonego wina.
5. Doskonały dzień na kontakty towarzyskie, spotkania i zabawy.

Niedziela tydzień po Wielkanocy
1. W tym dniu należy udać się na cmentarz, gdzie są groby bliskich, zanieść i położyć na nie pisanki i wylać kilka kropli czerwonego wina jako symbol trwania życia, tradycji i wyraz pamięci o przodkach.

 

Tekst jest fragmentem książki Alli Alicji Chrzanowskiej Magiczne kalendarium.

 

Pisanki

Sklep prowadzony przez Glosel sp. z.o.o. sp.k., ul. Kolejowa 12E, 15-701 Białystok
Copyright © 2004-2020 CzaryMary.pl
Mapa galerii: 1 | 2