Odwracanie klątw i uroków

Odwracanie klątw i uroków to tytuł książki Jasona Millera (Inominandum), który od ponad 35 lat zgłębia rozliczne formy praktycznej magii, napisał 6 magicznych poradników i prowadzi kursy magii przez Internet. Rytuały opisane w tej książce nawiązują do większego dorobku magicznego skupionego na bogini Hekate, który nazywa się Sorcery of Hekate Training. To ta bogini została uczyniona przez autora patronką książki, ponieważ przyzywa ją w magii obronnej oraz ofensywnej, jest ona zarówno panią mroku, jak i światła.

Odwracanie klątw i uroków

To książka, która uzupełnia magiczną wiedzę praktykom magii i może stać się czymś, na czym możesz się oprzeć, jeśli doświadczysz magicznego ataku. Jason pokazuje w niej sposoby działania, aby z takimi atakami mógł poradzić sobie każdy i w każdej sytuacji.

Kolejne rozdziały w książce to:

  1. Rozpoznawanie ataku
  2. Praktyka codzienna
  3. Ochrona osobista
  4. Ochrona domu
  5. Egzorcyzmy
  6. Duchy opiekuńcze i serwitory
  7. Czary odwracające i przeciwmagia
  8. Uzdrawianie i regeneracja
  9. Dodatki: Hekate, Codzienny rytuał ku czci Hekate, Egzorcyzm bliźniaczych pochodni.

Magia ochronna z różnych tradycji

W książce Odwracanie klątw i uroków autor czerpie z różnych tradycji magicznych. Z tego powodu trudno mi było ją przypisać do konkretnej kategorii: Wicca i magia naturalna, czy magija i okutyzm. Janson jednak tłumaczy, że ten eklektyzm wybrał celowo – to, co zadziała jako obrona na jedną rzecz, niekoniecznie zadziała na inne.

Magia działa na wielu różnych płaszczyznach: fizycznej i bliskich jej strefach eterycznych, astralnej i energetycznej, a także na umysłowej oraz czysto boskiej. Różne tradycje skupiają się na różnych płaszczyznach. Na przykład hoodoo i inne rodzaje magii ludowej najmocniej interesują się płaszczyzną fizyczną i używa się w nich przedmiotów materialnych, takich jak proszki i amulety, ale także skupiają się na wymiarze boskim, bo do poświęcenia tych przedmiotów wykorzystywane są w nich modlitwy. Hoodoo nie koncentruje się równie mocno na płaszczyznach eterycznych i astralnych, co nie oznacza, że zupełnie je ignoruje. Z kolei w magii ceremonialnej kładzie się nacisk na wymiary energetyczne, co wyraża się poprzez rysowanie w powietrzu pentagramów i heksagramów. Magowie ceremonialni nie zajmują się równie mocno planem fizycznym, chociaż posiadają też swoje narzędzia. W świecie, w którym bez konieczności podróżowania można natrafić na osoby praktykujące przeróżne rodzaje magii, trzeba umieć się bronić na każdej z wymienionych płaszczyzn.

Czy więc jest to książka o wszystkim (i o niczym jednocześnie)? Spokojnie, autor nie tylko ma długą własną praktykę magiczną, odebrał też treningi w każdej z tradycji, z których czerpie i przekazuje to, co go zainspirowało, zgodnie z ich kontekstem. Metody przedstawione w książce Odwracanie klątw i uroków powinny wystarczyć Ci do identyfikacji każdego rodzaju ataku okultystycznego, jaki może Cię spotkać i ochrony przed nim.

Jason Miller… Brzmi znajomo?

Jeśli nazwisko autora brzmi dla Ciebie znajomo, to może zwróciła kiedyś Twoją uwagę książka Podręcznik magii ochronnej i cofania uroków. To wcześniejsze wydanie omawianego tytułu z 2013 roku od Wydawnictwa Astropsychologii. Są różnice w tych wydaniach, nie tylko w wyglądzie, ale i w tłumaczeniu, i w samej treści. Wydanie z 2024 roku z Wydawnictwa Illuminatio ma twardą oprawę i czarny kolor czcionki. Wcześniej oprawa była miękka, a w kolor czcionki w środku książki był granatowy. Różni są też tłumacze, widać to wyraźnie przy porównaniu – oba przekłady dla mnie są przyjemne w odbiorze.

Nowe wydanie książki Odwracanie klątw i uroków jest rozszerzone, uzupełnione o nowe informacje i komentarze autora. Tak więc jeśli korzystasz z wcześniejszego wydania o tytule Podręcznik magii ochronnej i cofania uroków i zastanawiasz się, czy sięgnąć po jej uzupełnione wydanie, to warto to zrobić.

Odwracanie klątw i uroków

Podsumowując, książka Odwracanie klątw i uroków przedstawia różne techniki, które pozwalają obronić się przed skutkami ataków magicznych. Posłużą każdemu bez względu na praktykowaną dziedzinę magii.

Na koniec mam jeszcze dobrą informację dla fanów Jansona Millera. Wydawnictwo Illuminatio zapowiedziało wydanie drugiej książki jego autorstwa. W drugiej połowie czerwca pojawi się poradnik: Prawdziwe czary. Podręcznik magicznego rzemiosła.

Zobacz książki Jasona Millera w CzaryMary.pl >>

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...