Magia pisanek

Magia pisanek i kraszanek jest bardzo stara. W jajkach od zawsze dostrzegano moc odradzającego się życia. W Polsce najstarsze ślady pokrytych wzorami skorupek pochodzących z X wieku znaleziono podczas wykopalisk w Opolu.

Kraszanki to jajka ugotowane na twardo i barwione na jeden kolor, należy je zjeść, aby uwolnić zebraną w nich magię. Pisanki zaś to misternie zdobione jajka, które są talizmanami i mają przywołać do obdarowanej nimi osoby ochronną magię. Jajko do pisanki nie jest gotowane ani jedzone, może być wydmuszką. Magiczną moc pisanek zwiększa się odpowiednim zdobieniem.

Prawdziwa kraszanka i pisanka wymagają do barwienia farb naturalnych. Składniki do barwienia pozyskiwało się na wiele miesięcy przed świętami, zbierając i susząc odpowiednie rośliny. O naturalnych sposobach barwienia jajek i znaczeniu ich kolorów przeczytasz we wcześniejszym wpisie >>

Po wykonaniu kraszanek można skorzystać z mocy słońca, aby je pobłogosławić i umocnić jako talizmany. Tuż przed świtem wynieś koszyk z kraszankami na zewnątrz, aby mogły załapać pierwsze promienie słońca. W tym momencie umieść nad nimi ręce skierowane dłońmi do dołu. Wizualizuj swoje życzenia zdrowia, dostatku i ochrony i szeptem wypowiedz to, czym mają się umocnić Twoje kraszanki. Po poświeceniu jajka można zjeść od razu lub przechowywać w lodówce.

Magia pisanek

Pisanki jako talizmany

Symbole na pisankach mają swoje znaczenie i magię. Samo jajko symbolizuje życie, odrodzenie i powrót słońca, a wzory i kolory na pisankach mają znaczenie ochrony i pomyślności. Faliste linie, koła, spirale, kropki, krzyżyki i linie to najstarsze symbole geometryczne jakie używano na pisankach. Zwłaszcza spirale i wijące się linie były postrzegane jako zabezpieczenia przed złośliwymi bytami. Tradycyjnych wzorów pisanek jest mnóstwo, często są związane z dawną symboliką słońca lub życia. Cała pisanka jest postrzegana jako talizman.

Pisanek się nie maluje, lecz pisze. W dawnych czasach pisanki tworzone były głównie przez kobiety i pisane nocą, po skończonej pracy, kiedy dzieci już spały. Ważne było i jest, aby mieć pozytywny stan umysłu podczas pisania pisanek, gdyż jako talizman nasyca się naszym stanem emocjonalnym. 

Pisanki jako prezenty

Zdobione symbolami kolorowe pisanki wręczane były jako prezenty dla dzieci i członków rodziny, szczególnie chrześniaków, a także dla szanowanych członków społeczności, przy czym pisanki miały specjalne zdobienia i kolory dopasowane do konkretnych osób.

Pisanki, ale też i kraszanki, umieszczane były na grobach jako ofiara dla tych, którzy zostali tam pochowani. Można ułożyć kilka kraszanek na noc na grobie bliskich, a następnego dnia przyjrzeć się, czy nadal leżą w tym samym położeniu, w jakim je zostawiłeś. Jeśli tak, Twój bliski spoczywa w pokoju. Jeśli jajka zostały w jakiś sposób naruszone, zmarły ma jeszcze jakieś niedokończone sprawy, którymi ma się zająć.

Można również podarować kraszankę dla duchów natury, w lesie, na rozstaju dróg lub na brzegu rzeki. Z pewnością taki podarunek zostanie doceniony.

Magia skorupek

Warto zachować skorupki z kraszanek lub pisanek do wykorzystania w swoich rytuałach magicznych. Skorupki z kraszanek można zakopać w ogrodzie, czy w doniczce rośliny domowej, aby pobłogosławić ziemię i przynieść jej obfitość. Można je też zachować i spalić w ognisku lub na węgielku trybularzowym, aby zmniejszyć gorączkę.

Co, jeśli podczas wykonywania pisanki ulega ona uszkodzeniu? Jeśli pisanka przypadkowo się potłukła, nie wyrzucano ich beztrosko, gdyż złe moce mogły wykorzystać ją do zaszkodzenia rodzinie. Zamiast tego mielono je i karmiono nimi zwierzęta – to w przypadku pisanek malowanych naturalnymi farbami, inaczej wrzucano je do płynącej wody. Potłuczone skorupki pisanek można było spalić, a dym z nich wykorzystać do wypędzania chorób.

Bibliografia:
– Kamocki J., Kubiena J., Polski rok obrzędowy, Wydawnictwo Universitas, Kraków 2008
– Madame Pamita, Księga czarów Baby Jagi, Wydawnctwo Astropsychologii, Białystok 2023

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...