Imbolc – Święto Światła 1 lutego. Rytuał ze świecami i napój światła

Imbolc jest jednym z czterech celtyckich festiwali ognia (Samhai, Imbolc, Beltane oraz Lughnasadh), które świętują powrót światła po ciemnościach zimy. To punkt środkowy między przesileniem zimowym a równonocą wiosenną. Jednak święto to obchodzi się przez kilka dni, a konkretna data nie jest tak istotna ( jak np. w przypadku Samhain). Imbolc oryginalnie świętowano 1 lutego. Jednak tę datę zmieniono na 2 lutego, kiedy w Kościele katolickim obchodzone jest święto Matki Boskiej Gromnicznej. Według Temperance Alden obecnie święto Imbolc zaczyna się 31 stycznia (wigilia lutego) i trwa do 2 lutego, do końca dnia.

Imbolc – Święto Światła

Magią przewodnią sabatu Imbolc jest drugi po Yule etap odrodzenia: ponowne wyłonienie się życia i słońca na powierzchnię. Sami już zaczynamy w tym czasie dostrzegać nadchodzącą zmianę: dni są już dłuższe o 40 minut niż w czasie przesilenia zimowego. Święto to skupia się na przezwyciężeniu zimna oraz ciemności zimy oraz przyjęciu życiodajnego światła i płodności słońca. To także czas, gdy bogini zmienia się ze Staruchy w Dziewicę. Możemy użyć energii sabatu Imbolc, aby się ożywić po zimie i rozwijać wraz z kolejną porą roku.

Imbolc zwany jest też Świętem Światła z powodu świec, które pali się w tym okresie. To odpowiedni moment na pobłogosławienie wszystkich świec, które chciałbyś użyć w przyszłych rytuałach. Korzystam z tego rytuału, aby naenergetyzować również świece, których używam podczas pracy z kartami i do medytacji.

Treść rytuału Błogosławienie świec na sabat Imbolc 1 lutego znajdziesz TUTAJ >>

Świece na sabat Imbolc

Boginie Imbolc

Najbardziej popularnymi boginiami podczas obchodów Imbolc są Brigid i Frigga. Bogini Brigit była bardzo ważna dla ludów celtyckich pod koniec okresu zimowego. Była boginią porodów i uzdrowicieli, a także boginią ogniska domowego i ognia. Uważano, że podczas święta Imbolc jej światło rozjaśnia ciemności zimy i odmładza ziemię dzięki ciepłu i światłu słońca.

Frigga znamy głównie jako żonę Odyna. To bogini płodności, małżeństwa, ogniska domowego i domu. Wszystkie dziedziny, którymi włada Frigg, są przypisane do święta Imbolc jako jego symbole.

Czas Imbolc ogólnie jest kojarzony ze wszystkimi bogami i boginiami miłości oraz płodności. Imbolc niesie ze sobą myśli o płodności ziemi, bo na horyzoncie już pojawia się obietnica wiosny.

Magiczny napój światła na Imbolc – Święto Światła

Poniżej znajdziesz przepis na napój idealnie dopasowany do energii sabatu Imolc. Pochodzi on z książki Michael Furie pod tytułem Księga eliksirów. Napój ten daje nam moc przybywającego światła oraz energię nowych początków.

Potrzebne będą:

  • 2 szklanki wody
  • 2 łyżki rumianku
  • 1 łyżka miodu
  • 1/2 łyżeczki kolendry
  • 1/2 łyżeczki szałwii

Naenergetyzuj składniki intencją połączenia z energią Imbolc, po czym uwarz jak zwykle. Kiedy napój ostygnie, przecedź go przez sitko. Napój jest gotowy do spożycia.

Bibliografia: „Księga eliksirów”, Michael Furie. „Rok czarownicy”, Temperance Alden.

Jeśli szukasz akcesoriów magicznych na Imbolc – Święto Światła, znajdziesz je pod linkiem TUTAJ >>

Szczęśliwego Imbolc!

Imbolc - Święto Światła i akcesoria magiczne na ten czas, zobacz >>

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...