C.I.S.Z.A. – program pięciu kroków do nawiązywania dobrych relacji z tzw. „trudnym klientem”.

C.I.S.Z.A – czym jest? Zaraz odpowiem na to pytanie. Najpierw jednak ustalmy, kim jest Trudny Klient?

To każdy, kto w relacjach z nami zachowuje się w sposób, który narusza nasze poczucie bezpieczeństwa, wykorzystuje język przemocy, obraża nas, podważa nasze intencje, działania i wartość naszej osoby. Jego działania skierowane wobec nas wywołują osłabienie, poczucie niemocy, zachwianie poczucia własnej wartości, smutek, rozgoryczenie, złość na siebie i/lub na innych, lęk, żal.

Ta persona zamieszkuje również w nas żerując na naszych fałszywych przekonaniach wynikających z lęku, a co za tym idzie przesadnej ambicji, gniewu, chciwości. Dajemy wtedy innym to, czego sami sobie byśmy nie życzyli (często odbywa się to w sposób nieświadomy, pod wpływem emocji).

Trudnym Klientem możemy też dla siebie być my sami!

Każdy z nas posiada ukrytego w sobie wewnętrznego krytyka, który kwestionuje wszystko, co robimy, sposób, w jaki żyjemy i wartości nam bliskie. To jest nasz Trudny Klient.

Trudny Klient zabiera naszą energię, sprawia, że źle się czujemy (bardzo często także fizycznie) po spotkaniu z nim.
Efektem jego działań są: osłabienie, poczucie niemocy, zachwianie poczucia własnej wartości, smutek, rozgoryczenie, złość na siebie i/lub na innych, lęk, żal.

Co zatem robić? Jak zabezpieczyć się przed tymi niszczącymi stanami?

Poznaj program C.I.S.Z.A. będący naszym zabezpieczeniem przed Trudnym Klientem.

C.I.S.Z.A.

Oto pięć kroków ułatwiających funkcjonowanie wśród rozmaitych Trudnych Klientów.

C – CIERPLIWOŚĆ

W myśl wszystkich nauk duchowych – to od niej powinna zaczynać się wszelka praca nad sobą. Wyobraź sobie, że jesteś budowniczym. Masz do postawienia budynek, w którym następnie zamieszkasz Ty oraz cała Twoja rodzina. Budynek musi być solidny – taki, by nie zniszczyły go ani deszcze, ani wichury. Od czego zaczniesz? Od sklepienia, czy od wylania fundamentów? Jako osoba, której zależy na bezpieczeństwie najbliższych, zapewne swój dom będziesz budował świadomie, krok po kroku. Zaczniesz od wylania fundamentów, a kiedy te będą solidne, dom zacznie wzrastać. Cierpliwość jest właśnie takim fundamentem. Posiadając ją, mamy w sobie poczucie celowości i jasności swojej pracy. Wszystko jesteśmy w stanie zaplanować i realizować, czasem rozpoczynając od mniejszych celów. Gniew, irytacja i pośpiech są w stanie zniszczyć najlepsze plany.

I – INSPIRACJA

Abyśmy w pełni mogli się rozwijać, warto nauczyć się czerpać inspiracje ze świata nas otaczającego, z wydarzeń, których uczestnikiem jesteśmy. Inspirować może wszystko! Człowiek został powołany do tego, by wciąż się uczyć świata i siebie oraz by mądrzeć z dnia na dzień. Uszy, oczy, nos i usta stanowią genialne narzędzia do tej nauki. Patrzę, czuję, dotykam, słyszę – to inspiruje mnie do rozwoju, do podejmowania nowych wyzwań.

S – SPOKÓJ

Żyjemy w świecie pełnym chaosu, wciąż pędzimy, wciąż gonią nas terminy i wciąż w uszach dźwięczy nam hałas. Bez spokoju, bez wyciszenia umysłu nie zdołamy się rozwinąć.
Spokój zdefiniować można właśnie jako nieustanną czujność naszego umysłu przy jednoczesnym otwarciu serca na doświadczanie każdej chwili. Nasz umysł i serce skupiają się na każdej czynności, którą wykonujesz. Nie żądają jej przyspieszenia, nie żałują, że czynność ta się dzieje, nie rozpamiętują tego, czy jest dobra, czy zła, oraz tego, jaki będzie jej efekt. Skupienie umożliwia nam wgląd w rzeczywistość. Pozwala dostrzec kontury przedmiotu, człowieka, miejsca czy każdej istoty żyjącej, jej: kolor, smak, fakturę, zapach, dotyk. Skupienie pozwala zatrzymać się na danej chwili i nie spieszyć się. Jest murem ochronnym pomiędzy nami a pędzącym światem, który popycha nas nieustannie naprzód.

Z – ZROZUMIENIE

Jednym z fundamentów wejścia w stan zrozumienia z innymi ludźmi jest nawiązanie z nimi języka dialogu, bez niego nasza komunikacja opierać się będzie jedynie na języku walki.
Kluczem do Zrozumienia drugiego człowieka jest umiejętność postawienia się w jego sytuacji. Bywamy bezwzględni w ocenianiu innych, mimo że nie mamy do tego żadnego prawa. Tymczasem tak naprawdę wszystkie nasze nieporozumienia wynikają z tego, że mamy różne punkty widzenia i nie potrafimy ich nawzajem uszanować i zaakceptować. Dlatego, by znaleźć porozumienie z drugim człowiekiem, należy skupić się na Komunikacie „Ja” i zaprzestać oceny.

A – ASERTYWNOŚĆ

Ostatni krok Ciszy, ważny, gdyż bez zadbania o swój komfort łatwo możemy pozwolić innym na przekroczenie granic naszego bezpieczeństwa.
Asertywność nie polega na tym, by mówić ludziom odważnie „NIE”. Nie polega także na tym, by w demonstracyjny sposób okazywać innym swoje uczucia wobec nich, nie licząc się z tym, że można zrobić im przykrość. Ludzie często mylą pojęcie Asertywności ze zwykłą ludzką arogancją i pyszałkowatością.

Ideą programu C.I.S.Z.A. jest dostarczenie Ci wskazówek do osiągnięcia stanu wewnętrznej równowagi – krok po kroku. Bo co daje Cisza? Pozwala usłyszeć SAMEGO SIEBIE! To Twój płaszcz ochronny. Zakładając go na siebie, możesz wyjść na spotkanie ze światem bez obaw o jakość tego spotkania. Spoglądając zaś na siebie w lustrze, z uśmiechem stwierdzisz, że dobrze Ci w nim. Że lubisz go nosić, bo, gdy masz go na sobie, ulegasz wrażeniu, że wszystko w Tobie i dookoła Ciebie jest bardziej klarowne.

Regularne obcowanie z naturą sprzyja zachowaniu wewnętrznej ciszy. Zabawa z ukochanymi zwierzakami, spacery po lesie służą odprężeniu zarówno umysłu jak i ciała.

Aby zniwelować stres dnia codziennego, warto sobie pomóc stosując aromaterapię lub ziołoterapię.  Inspiracją do powstania artykułu stała się świetnie napisana książka pt. „C.I.S.Z.A. – Pięć kroków do życia w zgodzie ze sobą i ze światem.”, którą znajdziesz TUTAJ >>

 

 

9788364645563

 

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...