Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

paprotkaRośliny nie tylko urzekają swoim pięknem. Wiele z nich spełnia rolę dodatkową, tak ważną w dzisiejszych czasach – oczyszczają powietrze z toksyn.

Poniżej prezentujemy osiem roślin, które z powodzeniem radzą sobie z z toksynami. Zostały one zbadane pod kątem wchłaniania tak powszechnych substancji jak: formaldehyd, toluen, benzen, trójchloroetylen, tlenek węgla, amoniak.

Masz, któryś z poniższych kwiatków u siebie w mieszkaniu – gratulacje:-) Jeśli jednak zastanawiasz się nad zakupem, zastanów się najpierw do jakiego pomieszczenia chciałbyś je wstawić. Do sypialni najlepsze będą takie, które produkują tlen w nocy, np. sansewiera, kaktus bożonarodzeniowy, aloes. Do pokoju, w którym znajduje się telewizor lub komputer, lepiej wstawić roślinę pochłaniającą promieniowanie elektromagnetyczne, np. figowiec, zielistka, kleistokaktus.

Oto rośliny oczyszczające powietrze z toksyn:

Skrzydłokwiat – to wdzięczna roślina, jest wytrzymała, pochłania wiele toksycznych substancji. W dodatku jest odporna na trudne warunki: suche powietrze i małą ilość słońca.

Paprotka – ta bardzo popularna niegdyś roślina sprawnie pochłania formaldehyd. Inną korzyścią przemawiającą za posiadaniem paprotki  jest fakt, że nawilża powietrze. Aby pięknie rosła, musi mieć dogodne warunki – ciemne miejsce i wilgotność (lecz nie wolno jej przelewać). Źle znosi ciepło grzejników i przeciągi.

Dracena – chroni nas przed zgubnym działaniem formaldehydu, ksylenu, toluenu, benzenu, tlenku węgla i trójchloroetylenu. Jest wiele odmian dracen, ale zwłaszcza trzy są dla nas szczególnie korzystne: dracena wonna, dracena obrzeżona, dracena deremeńska.

Sansewiera – Oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu, a nocą produkuje tlen. Sansewiera jest odporna na nadmiar i niedobór światła.

Zielistka – ta urocza roślinka pochłania formaldehyd, tlenek węgla i promieniowanie elektromagnetyczne.

Palma – pochłania m.in.: amoniak, benzen, ksylen, formaldehyd, toluen, trójchloroetylen. Dodatkowo nawilża powietrze.

Fikus (figowiec) – Oczyszcza powietrze z benzenu, amoniaku, formaldehydu. Preferuje lekko wilgotną ziemię, nie lubi nadmiaru wody – reaguje wtedy gubieniem liści.

Bluszcz – chłonie benzen, toluen, trójchloroetylen, ksylen, formaldehyd. Jeśli zdecydujesz się na zakup bluszczu, pamiętaj o przecieraniu listków z kurzu. Ta roślinka nie lubi zbyt dużej ilości wody, toleruje ciemniejsze miejsca.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...