Spokój jest rozwiązaniem

spokojCzy chciałbyś w efektywniejszy sposób radzić sobie z problemami i szybciej osiągać upragnione rezultaty? Pomaga w tym umiejętność poszerzania świadomości i koncentrowania myśli, którą możesz samodzielnie wyćwiczyć dzięki wskazówkom z nowej książki Spokój jest rozwiązaniem Keitha Parka. Dzięki opisanym w niej ćwiczeniom nauczysz się osiągać zrównoważony stan umysłu i tym samym całkowicie odmienisz swoje życie.

Książka Spokój jest rozwiązaniem podzielona jest na cztery części. W części pierwszej autor wyjaśnia, w jaki sposób uwaga wpływa na nasze podejście do problemów i omawia znaczenie spokojnej uwagi dla procesu ich rozwiązywania.

W części drugiej autor opisuje trzy najważniejsze korzyści płynące ze stosowania spokojnej uwagi podczas rozwiązywania problemów. Pierwszą z nich jest elastyczna kontrola uwagi, która stanowi podstawę dwóch pozostałych korzyści: poszerzania świadomości i koncentrowania świadomości. Poszerzenie świadomości pozwala nam gromadzić informacje o trudnościach i przyglądać się im w obiektywny sposób. Koncentrowanie świadomości pozwala w skupieniu na ważnych szczegółach, potrzebnych do poradzenia sobie z problemem.

W części trzeciej autor opisuje technikę rozwiązywania problemów o nazwie definiowanie rozwiązań. Znajdziesz w niej praktyczne wskazówki dotyczące stosowania spokojnej uwagi (i jej dwóch głównych korzyści, czyli poszerzania i koncentrowania świadomości) w codziennych sytuacjach.

W części czwartej autor poprzygląda się umysłowi wewnętrznemu i jego związkowi ze zdolnością znajdowania rozwiązań, a także sposobom używania owej poszerzonej świadomości do radzenia sobie z problemami.

Keith Park opisuje w swojej książce różne ćwiczenia, które dają możliwość rozwinięcia umiejętności poszerzania i koncentrowania świadomości. Dzięki nim zwiększysz kontrolę nad swoimi myślami i emocjami, będziesz w stanie oceniać sytuacje przed podjęciem działań, zauważysz nowe rozwiązania swoich problemów. Polepszysz też relacje z innymi ludźmi, a także stan swojego zdrowia. Zauważysz w sobie więcej spokoju i radości.

spokoj_baner

Jak w 4 krokach poradzić sobie z codziennymi problemami*

  1. Zamknij oczy i wyobraź sobie jakąś sytuację wywołującą w tobie napięcie oraz stres. Wybierz coś niezbyt wyma­gającego, na przykład zapłacenie rachunku. Kiedy będziesz sobie wizualizować tę czynność, twoje myśli powinny się poruszać swobodnie. Zwracaj uwagę na wszelkie napięcia, jakie pojawią się w twoim ciele.
  2. Pstryknij palcami i zatrzymaj ten proces. Wyobraź sobie przed sobą wielki czerwony znak „stop”. Pozbądź się ze świadomości wszystkich obrazów i słów. Uspokój umysł. Spraw, aby przez kilka chwil nie pojawiały się w nim żad­ne myśli.
  3. Przenieś uwagę na odczucia płynące z ciała. Zrób głęboki wdech… wypuść powietrze… i rozluźnij mięśnie.
  4. Następnie wyobraź sobie, że reagujesz na tę samą sytu­ację w inny sposób. Ponownie ją sobie wyobraź, ale tym razem zobacz, że radzisz sobie z nią ze spokojem i z pewno­ścią siebie (np. płacisz rachunek, przekładasz termin płat­ności albo udaje ci się go anulować), po czym powiedz sobie: „Udało mi się. To żaden problem”.

* Fragment pochodzi z książki Spokój jest rozwiązaniem Keitha Parka.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...