Szkoła inna niż wszystkie

Jest takie miejsce…
na Wyspach Brytyjskich
… zwane jest szkołą,
lecz tradycyjnej szkoły w zupełności nie przypomina.
Mowa o Summerhill.

Summerhill to szkoła z internatem dla dzieci i młodzieży w najróżniejszym wieku. Chętnie są do niej przyjmowani najmłodsi, którzy z tradycyjną szkołą nie mieli jeszcze okazji się spotkać, jak i ci „doświadczeni” uczniowie, w tym tzw. trudni.

W Summerhill nie ma przymusu chodzenia w mundurkach, kar (w jakiejkolwiek formie), a nawet przymusu uczęszczania na zajęcia. Dlaczego? Otóż ojciec szkoły, Aleksander Neill, twierdzi, że dziecko (te młodsze i te starsze) doskonale wie (choć może nie potrafi tego opisać słowami) w jaki sposób ma przebiegać jego rozwój. Tak więc jeśli nie interesują go pewne zajęcia, to po prostu na nie nie przychodzi. Brzmi rewolucyjnie, prawda? Wprost nie do pomyślenia – pozwalać dziecku nie chodzić na zajęcia?
Neil zauważył, że uczniowie będący w Summerhill od samego początku swej szkolnej edukacji, decydują się na rozpoczęcie nauki ok 11, 12 lub 13 roku życia, poświęcając ten czas głównie zabawie oraz innym formom zajęć (na terenie szkoły jest szkolny teatr, kort tenisowy, studio fotografiki, basem, pomieszczenia przeznaczone do prac w drewnie i glinie). Gdy już się „wyszaleją” i wybawią, rozpoczynają naukę z typowych programów edukacyjnych. Okazuje się, że jeśli wybiorą przedmiot, który wyjątkowo ich interesuje, to są w stanie opanować cały materiał i przygotować się do egzaminów na koniec szkoły zaledwie w ciągu 2,3 lat!
Niezwykłość Summerhill polega na rzeczy zdawałoby się oczywistej – uszanowaniu inności i wolności ucznia oraz, co się z tym wiąże, na tworzeniu relacji dorosły – uczeń opartych na zasadzie wzajemnego zaufania i partnerstwa. Tak, jak się okazuje jest to możliwe, a dorośli nie tracą w ten sposób autorytetu, a nawet zyskują! Współpracując z uczniami pomagają im w odnalezieniu ich indywidualności, otwartości myślenia i działania, stawiają tym samym solidne fundamenty do zdrowego poczucia własnej wartości.
W tej szkole uczeń ma szansę rozwinąć najważniejsze cechy i zdolności dzięki którym śmiało i odważnie wkroczy w świat dorosłych, świadomie kształtując swoje życie.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...