Perla Wschodu – Odkryj madrosc indyjskich ksiag – Karina i Andrzej Babkiewiczowie

Szukasz Madrosci, ktora bezpiecznie przeprowadzi Cie przez gleboki ocean zycia? Uniwersalnej, prostej, ktora otworzy w nim nowy rozdzial?
Ktora umocni Cie w tym, co juz osiagnales i nauczy, jak pelnymi garsciami czerpac to, co najlepsze z tego, co przyniesie los?

Wedy – cintamani, Perla Madrosci Wschodu, ktora posiada szczegolny dar spelniania pragnien – sa Twoim przewodnikiem po swiecie rozkoszy zarowno duchowych, jak i cielesnych. Poznasz tajniki Kama sutry, techniki medytacji, mantry, indyjska koncepcje optymalnej aranzacji przestrzeni, sile ognia, remediow i wielu staroindyjskich rytualow. Wszystko to nauczy Cie swiadomie tworzyc swoja egzystencje.

Przypadki nie istnieja, wszystko co sie przydarza czlowiekowi jest kolejna lekcja zeslana przez przeznaczenie, a zycie jest wielka ksiega, z ktorej nalezy nauczyc sie czytac. Jezykiem tej ksiegi sa slowa medrcow zapisane w Wedach, a ich wskazowki pomagaja stawiac nastepne kroki.

Fragment ksiazki:

Wastu
Wiele dziel Indii zajmuje sie tematem przestrzeni i budownictwa, tworzac dziedzine wiedzy nazwana wastu. Wastu znaczy przestrzen, esencja i substancja, gdy zas akcent pada na „a”, odnosi sie do przestrzeni zagospodarowanej przez czlowieka.
Wzmianki o wastu odnajdujemy w najwczesniejszych pismach Indii, takich jak Rygweda. Jeszcze ciekawszym jest to, ze odkryte w 1921 r. miasta nalezace do starozytnej cywilizacji Indu-Saraswati (liczace sobie 5500 lat), budowane byly wedlug zasad wastu. Pierwsze miasto odkryto w poblizu wioski Harappa i stad wziela sie nazwa cywilizacji Harappa. Jedno z najbardziej znanych miejsc tego obszaru to Mohendzo-Daro. Zaprojektowano je w systemie siatkowym, z ulicami biegnacymi ze wschodu na zachod i z polnocy na poludnie, dzielac miasto na regularne kwadraty. Domy Mohendzo-Daro budowano zgodnie z osia kierunkow, a kazdy z nich posiadal przestrzenny dziedziniec. Sa to charakterystyczne cechy wszystkich miast cywilizacji Harappa. Przypominaly one plansze do gry w szachy, podzielona na rowne obszary, kazdy o szczegolnym przeznaczeniu. Swiatynie umieszczano w centrum. Miasta te nie wzrastaly spontanicznie, lecz byly zaplanowane z gory, zgodnie ze scislymi geometrycznymi zasadami. Ten typ budownictwa jest charakterystyczny dla architektury wastu.
Wastu jest spojna koncepcja architektoniczna. Od tysiacleci domy, swiatynie i nawet cale miasta w Indiach stawiano wedlug tej koncepcji. Jej podstawa sa naturalne prawa energii w przestrzeni. Znajomosc tych praw i ich wlasciwe zastosowanie gwarantuje harmonie przestrzeni mieszkalnej z mieszkancami i natura. Dom jest jak drugie cialo czlowieka. Dziala jak soczewka skupiajaca wszelkie wplywy otoczenia. Jakosc przestrzeni, w ktorej ktos mieszka, oddzialuje na jego zdrowie, stan psychiczny i emocjonalny.
Wedy nie klada takiego nacisku na wiedze teoretyczna, jak na potrzebe posiadania praktycznych umiejetnosci. Czesto w tekstach pojawia sie liczba 64 sztuk, ktore powinien poznac czlowiek wyksztalcony. Wsrod nich wielka role odgrywaja cztery, czasem nazywane czterema wedami: sthapatja (architektura), gandharwa (muzyka), dhanurweda (sztuka walki) i ajurweda (medycyna).
Sthapatja – architektura scisle zwiazana jest z Atharwaweda i posiada dwa dzialy: silpa – rzezbiarstwo i wastu – zagospodarowanie przestrzeni. Duza czesc oryginalnych tekstow wastu dotyczy projektowania i budowy swiatyn, ale rowniez sporo informacji mozemy znalezc o tym, jak powinien mieszkac czlowiek. Oto niektore z ksiag omawiajacych temat wastu: Brihat samhita, Kasjapa silpa sastra, Wiswakarma wastu, Majawastu, Majamata, Matsja purana, Wastu radza wallabha, Wasturatnakara, Silpa ratna, Manasa silpa sastra. Wiedze na ten temat, tak jak wiele innych sztuk Indii, przekazywano uczniom w sukcesji zwanej param-para (jeden za drugim). Nauczyciela-guru darzono wielka czcia, gdyz dzieki jego blogoslawienstwom uczen mogl doswiadczyc i zrozumiec wplyw przestrzeni.
Obecnie istnieja dwie szkoly: w polnocnych Indiach pochodzaca od Wiswakarmy, legendarnego architekta bogow, a w poludniowych od Majadanawy – architekta demonow. Obie te szkoly sa podobne w wielu punktach i wnosza wiele cennych informacji na temat wiedzy o przestrzeni. Dzis trudno znalezc nauczyciela, ktory posiadalby kompletna wiedze na temat roznych dziedzin wastu. Najczesciej eksperci skupiaja sie na jednym obszarze, np. matematyce wastu, astrologii wastu lub czysto fizycznym rozmieszczeniu elementow w przestrzeni.
Graficznie Wastu przedstawiany jest jako postac ludzka wcisnieta w geometryczna siatke przestrzeni. Historie tego wydarzenia opisuje Matsja purana. Pewnego razu, na poczatku istnienia swiata, gdy panowal lad, z potu Siwy narodzil sie demon o imieniu Wastu i przeciwstawil sie istniejacemu porzadkowi. Zjadal ludzi, zwierzeta, wszedzie sial zamet i niepokoj. W koncu bogowie na czele z Brahma postanowili dac nauczke barbarzyncy. Rzucili go na twarz i wszyscy razem wdeptali w ziemie, dopasowujac jego cialo do ram przestrzeni. Pokonany Wastu pokornie poprosil o litosc:
– Bogowie, powiedzcie, co moge zrobic, by odkupic swe winy?
Brahma odpowiedzial:
– Od dzis bedziesz opiekowal sie domostwami ludzi, ich gospodarstwami, polami i dobytkiem.
– Jak dlugo bede tu lezec? – zapytal pokonany.
– Niestety wiecznie.
– A co bedzie moim pozywieniem?
– Pobozni ludzie beda skladac ci dary i oddawac czesc, ich szacunek utrzyma cie przy zyciu.
– A co z grzesznikami, nieznajacymi boskich praw?
– Tym, ktorzy dobrowolnie nie skladaja ci darow, mozesz zabrac cokolwiek uwazasz za stosowne.
Ta starozytna historia obrazowo przedstawia osobowosc wastu. Przyroda kieruje sie subtelnymi prawami, ktorych lamanie przynosi przykre konsekwencje. Moze wydawac sie obojetne czy patrzymy na wschod, czy na poludnie, ale EEG naszego mozgu w kazdym przypadku bedzie nieco inne. Kierunki maja swa energetyke i gdy jakis zostanie zaniedbany, zabraknie mieszkancom pewnych energii.

POZIOMY ANALIZY WASTU

Wastu dotyczy zagospodarowania i ram przestrzeni, a przestrzen scisle zwiazana jest z funkcjonowaniem naszego umyslu. Rama przestrzeni moze byc plot grodzacy posesje, sciany mieszkania, ale takze granice legalne i mentalne. Kazda przestrzen – czy to mieszkanie, budynek, dzialka, wioska, miasto, a nawet kraj czy kontynent – moze byc przeanalizowana wedlug tych samych zasad wastu, gdyz w kazdej ogrodzonej przestrzeni rzadza podobne prawa energetyczne.

Kup Perla Wschodu – Odkryj madrosc indyjskich ksiag – Karina i Andrzej Babkiewiczowie w CzaryMary.pl

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...