Magiczne Bestsellery

  |  

Promocje

  |  

Horoskop

  |  

Salon Wróżb i Magii

  |  

Magiczny Blog

  |  

Kontakt / O nas

  |  

Koszty dostawy

Zamknij [X]
Galeria
Jedwabna opowieśćJedwabna opowieść
Jedwabna opowieść
Galeria okno

Jedwabna opowieść

Autor: Kelli Estes
Ocena: 4.9 (14 ocen) Zobacz recenzje »
Typ produktu Ilość stron: 432
Oprawa: miękka
Dostępność:
P R O D U K T   N I E D O S T Ę P N Y
Opis książki Jedwabna opowieść

35.06

najniższa cena z 30 dni: 35,06 zł
PRODUKT NIEDOSTĘPNY Zapytaj o dostępność

Najmniejsze przedmioty mogą w sobie kryć stulecia sekretów…

Inara Erickson przyjeżdża do położonej na wyspie posiadłości zmarłej ciotki. Znajduje tam misternie wyszyty kawałek materiału. W miarę jak kobieta zaczyna odkrywać kolejne sekrety skrywane w historii zapisanej na tajemniczym rękawie, życie Inary w magiczny sposób zaczyna się splatać z historią Mei Lien – młodej chińskiej dziewczyny, która 100 lat temu zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Dzięki opowieści, którą Mei Lien wypisała w jedwabiu, Inara odkrywa tragiczną prawdę, która wstrząśnie całą jej rodziną do żywego – i zmusi bohaterkę do dokonania niemożliwego wyboru.

Ten fenomenalny i przesiąknięty magicznym klimatem debiut Kelli Estes został zainspirowany prawdziwą historią.

WZRUSZAJĄCA OPOWIEŚĆ O DWÓCH KOBIETACH, KTÓRE Z CAŁYCH SIŁ PRAGNĄ ZACHOWAĆ SIĘ WŁAŚCIWIE…

Przeczytaj darmowy fragment książki


Szczegóły książki Jedwabna opowieść
  • Autor: Kelli Estes
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Kobiece
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2016
  • Ilość stron: 432
  • Format: 135 x 205 mm
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788365506023
  • Język: polski
  • Oryginalny tytuł: The Girl Who Wrote in Silk
  • Tłumacz: Weksej Aleksandra
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788365506023
  • EAN: 9788365506023
  • Wymiary: 140X205
Recenzje książki Jedwabna opowieść - przeczytaj opinie klientów:

ocena: 5
Opinia użytkownika sklepu
Bardzo często sama nazwa jakiejś instytucji czy rzeczy nasuwa nam pewne skojarzenia i wizualizacje. W moim przypadku tak właśnie było z Wydawnictwem Kobiecym. Od razu założyłam, że jego książki to będą głównie poradniki i literatura nazwijmy ją erotyczną. I tak właściwie bardzo nie pomyliłam się , ale.....Właśnie, to ale, zrobiło się tak olbrzymie, że przerosło wszystkie moje wyobrażenia. Już na wstępie po przeczytaniu powieści "Dwadzieścia siedem snów" M. A. Trzeciak - pomyślałam sobie, jak łatwo dać się zwieść nazwie czy okładce. Tak samo mam teraz z "Jedwabną opowieścią". Pierwsza myśl po przeczytanej zapowiedzi, to taka, że będzie to książka podobna w klimacie do przeczytanej przeze mnie już dawno powieści "Kaszmirowy szal", która mocno przykuła moją uwagę i okazała się jedną z tych, których okładki wprowadzają w błąd. Opisy podobne, historia wydaje się znajoma. Czy miałam rację ?

Inara po śmierci swojej ciotki Dahlii, staje się właścicielką prawie stuletniego domu na wyspie Orcas, niedaleko Seattle. Nie odwiedzała go często, ponieważ wspomnienia z nim związane, wydawały jej się za silne. I teraz mimo obecności siostry, przeszłość oddziałuje na nią tak silnie, że pragnie sprzedać dom. Jej plany zmienia znaleziony testament ciotki i kawałek rękawa chińskiego stroju z pięknie wyhaftowaną sceną z przeszłości. Inara jest całkowicie zauroczoną tym kawałkiem stroju, oddaje go do rzeczoznawcy aby przybliżył jej znaczenie tej pięknej pracy. Spowoduje to odkrycie przez nią niechlubnych kart historii Stanów Zjednoczonych. Państwie w którym rasizm,wielokrotnie kładł się cieniem na jego dokonania.

Muszę przyznać, że autorka skrupulatnie przygotowała się do poruszanego tematu. Równolegle poznając emocjonującą historię pięknego haftu, uzyskałam mnóstwo wiadomości na tematy, o których tak naprawdę nie miałam pojęcia. Mroczne karty historii wprowadzały w osłupienie, budziły złość, lecz i zdecydowanie potęgowały atrakcyjność fabuły.

Autorka fantastycznie splotła losy bohaterów dwoma interesującymi wątkami. Stworzyła nieszablonowe, ciekawe postacie, z jakże charakterystycznymi ludzkimi cechami (próżność, dwulicowość), równocześnie obnażając ich wady i słabości. Muszę przyznać, że wymyślona przez nią historia całkowicie mnie pochłonęła lecz ogromnie trudno jest mi o niej pisać. Na pewno duży ma na to wpływ obecność wśród bohaterów autentycznych postaci, przez co fabuła nabiera zupełnie innego wymiaru. Przeniknięta rozpaczą, żalem, wprowadza nas w czas, w którym okrucieństwo i przemoc miało pewne przyzwolenie.

"Jedwabna opowieść" to jedna z tych książek, która zapada głęboko w pamięci. I chociaż głównie pozostawia po sobie smutek, warto poświęcić jej swój czas.
ocena: 5
Opinia użytkownika sklepu
"Kiedy patrzyła na zalaną wodą plażę, poczuła, jak wkrada się w nią cichy, palący gniew. W myślach obiecała swojej rodzinie, że nigdy nie zapomni krzywdy, jaka została im wyrządzona. Zadba o to, żeby kiedyś, w jakiś sposób, prawda wyszła na jaw. Opowie tę historię, albo zginie, próbując to zrobić."

Takiej wspaniałej opowieści bardzo trudno jest się oprzeć, potrafi cudownie urzec i zawładnąć sercem czytelnika. Zwłaszcza jeśli narracja niesamowicie oddaje esencję dramatycznych zdarzeń, wyjątkowo malowniczo opisując je, otulając przeszłość w najszlachetniejszą z tkanin, cienki, wiotki i połyskujący jedwab ludzkich emocji. Autorka bardzo umiejętnie przenosi wszelkie odczucia bohaterów na czytelnika, doskonale je odbieramy, wstrząsają nami, wywołują bunt, ale też uczą pokory i zrozumienia. Niejednokrotnie podczas czytania książki ogarniają nas silne uczucia, wzburzenie, irytacja, złość, gniew, które przeplatają się ze współczuciem, czułością, przejęciem i wzruszeniem. Kelli Estes pokazała nie tylko cudowne hafty złożone ze skrawków ludzkich losów, tworzące piękną i nasyconą kolorami całość, lecz także wrażliwy i delikatny proces ich powstawania, często bardzo bolesny i dramatyczny, a kiedy indziej czarujący miłością, szacunkiem i oddaniem. Współczesność i koniec dziewiętnastego wieku, oprawione w ramy będące mieszanką silnej chińskiej kultury, fragmentu haniebnej amerykańskiej historii, utrwalonych tradycji rodzinnych i niezmiennych od wieków najistotniejszych wartości kierujących człowiekiem.

Przyznam, że uwielbiam tak głęboko zanurzać się w ujawnianie skrywanych od pokoleń rodzinnych tajemnic i sekretów. Przypadkowe odnalezienie zagadkowego przedmiotu czy natrafienie na intrygującą informację uruchamiają cykl wyłaniania się prawdy, dojrzewania do jej przyjęcia i wykorzystania w słusznym celu. Nie wszyscy są do tego procesu odpowiednio przygotowani, zdeterminowani, skłonni do podjęcia walki z zaprzeczeniami, niejasnościami i trudnościami. Zazwyczaj brakuje odwagi, empatii, poszanowania czy zwykłej mądrości. Dlatego prawda musi nieraz czekać wiele dziesiątek lat, na właściwą osobę w łańcuszku pokoleniowym, która pomoże jej wyjść z ukrycia, ujrzeć światło dzienne, odtworzyć obraz rzeczywistej historii, a w konsekwencji uwolnić od ogromnego ciężaru krzywdy, poczucia winy i wyrzutów sumienia. Przeszłość wywiera głęboki wpływ na teraźniejszość i kształtuje przyszłość, warto zatem poświęcić czas i energię na zmierzenie się i rozliczenie z tym, co było. To warunek konieczny, aby działania zmierzające do postawienia znaczącego kroku naprzód nabrały cech stabilności, wiary, nadziei na szczęście i pomyślność.

Inara Erickson otrzymuje w spadku po ciotce opuszczony i zaniedbany dom na wyspie Orcas. Budynek kojarzy się jej głównie z tragiczną śmiercią matki i dlatego zamierza go jak najszybciej sprzedać. Zagląda do niego, aby poczynić ostatnie przygotowania, i wówczas niespodziewanie to miejsce urzeka ją, wydaje się otoczone magią i kryjące w sobie pewną obietnicę. Kierując się sentymentem, wrażliwością i intuicją, wbrew wszelkim przeciwnościom i radom, decyduje się na nadanie posiadłości nowego blasku. Już samo dokonanie postanowienia wywołuje pozytywne zmiany w życiu kobiety, pomaga jej w określeniu własnej tożsamości, najskrytszych pragnień i marzeń. Podczas prac renowacyjnych natrafia na niezwykły przedmiot, obok którego nie może przejść obojętnie, nie daje on jej spokoju, kusi swoim pięknem, tajemniczością i ezoterycznością. Czy uda się dotrzeć do źródeł jego powstania, wytropić pochodzenie, właściwie odczytać utrwalone obrazy, zrozumieć uwiecznione chwile, poskładać fragmenty czyjegoś życia? Powieść wywarła na mnie bardzo duże wrażenie, chętnie poddałam jej uroczemu nastrojowi, z ogromną przyjemnością angażowałam w interesującą fabułę, przeniosłam do intrygującej przeszłości w poszukiwaniu zaskakujących odpowiedzi, a nade wszystko poznałam niezwykłą osobę Mei Lien.

bookendorfina.[Adres usunięty]
ocena: 5
Opinia użytkownika sklepu
Kelli Estes pochodzi z Waszyngtonu, a po skończeniu studiów na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie zamieszkała w Seattle. Zajmowała się handlem częściami do samolotów przez cztery lata, a później postanowiła zacząć pisać. "Jedwabna opowieść" jest spełnieniem jej marzeń o karierze literackiej. Kelli ma męża, dwójkę dzieci, lubi podróżować, dobrze zjeść, ćwiczyć, żeby spalić zbędne kalorie i oczywiście pisać.

Inara jest młodą kobietą po studiach, która chce rozpocząć pracę w swojej branży. Otrzymuje jednak spadek po zmarłej ciotce, który stawia jej karierę zawodową pod znakiem zapytania. Piękna posiadłość na wyspie Orcas w archipelagu San Juan jest miejscem, w którym Inara spędziła część swojego dzieciństwa. Kiedy kobieta wybiera się na wyspę wraz z siostrą, aby sfinalizować sprzedaż nieruchomości, dopadają ją dotkliwe wspomnienia. Okolica jest tak malownicza i fascynująca, że Inara postanawia spełnić ostatnią wolę ciotki i wyremontować dom, aby otworzyć w nim hotel butikowy. Jednocześnie odrzuca propozycję dobrej pracy na wysokim stanowisku w sieci kawiarni Starbucks, co budzi ogromne niezadowolenie jej ojca. Kobieta nie ma jednak wątpliwości co do swojej decyzji, ponieważ ostatecznie zostały one rozwiane, z chwilą, gdy w tajemniczym schowku pod schodami znalazła mały pakunek, w którym znajdował się jedwabny rękaw z przedstawiającym zagadkową scenę haftem. Zaintrygowana znaleziskiem Inara postanawia rozwikłać zagwozdkę skrawka chińskiego materiału i zbadać jego pochodzenie. Z pomocą profesora Daniela China poznaje druzgocącą historię młodej Chinki Liu Mei Lien mieszkającej od urodzenia w Stanach Zjednoczonych, która w 1886 roku została wygnana z Seattle wraz z ojcem i babką oraz innymi mieszkańcami miasta pochodzenia chińskiego.

Autorka przedstawiła tę opowieść w dwóch równoległych wątkach. Poznajemy Inarę, która stoi przed trudnym wyborem. Albo zadowoli ojca i przyjmie posadę w międzynarodowej firmie, albo wbrew jego woli, spełni marzenie zmarłej ciotki i poprowadzi hotel w domu, który odziedziczyła. Wyruszamy też w podróż w czasie i cofamy się do końcówki XIX wieku, gdzie żyje Mei Lien, która również musi wybrać: albo samotne życie, albo pewną śmierć u boku najbliższych. Obie kobiety łączy ogromna ilość cech. Ich doświadczenia choć całkiem różne, osadzone w zupełnie innych czasach, tak często są do siebie zbliżone. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej powieści. Choć jest to historia fikcyjna, została oparta na prawdziwych wydarzeniach, ponieważ u schyłku XIX wieku rzeczywiście biali ludzie podejmowali próby przepędzenia społeczności Chińczyków z terenów od Południowej Kalifornii aż do Kolumbii Brytyjskiej. W 1882 roku uchwalono Akt Wykluczenia Chińczyków, który zabraniał ludziom chińskiego pochodzenia wstępu do Stanów Zjednoczonych. Natomiast w 1892 roku uchwalono Akt Geary'ego pozwalający dyskryminować wszystkich chińskich imigrantów. Oba akty zniesiono dopiero w 1943 roku. W dodatku niektórzy bohaterowie powieści to bohaterowie historyczni, którzy rzeczywiście mieli związek z eksterminacją ludności należącej do rasy chińskiej.

Fikcyjni bohaterowie wykreowani przez Kelli Estes to postaci niebanalne, o różnych, mocno zarysowanych charakterach, wyróżniające się na tle pozostałych, mniej ważnych dla fabuły.

Autorka idealnie wyeksponowała temat dyskryminacji rasowej i rasizmu w powieści, która pozwala odkryć czytelnikowi nieznane. Nigdy wcześniej nie słyszałam o czystkach etnicznych na Chińczykach, zwykle mówi się o prześladowaniu i niewolnictwie czarnoskórych. Dlatego byłam w szoku, że na tak potężną skalę tępiono Azjatów. To dla mnie zupełna nowość.

W dodatku bardzo podobało mi się stopniowe odkrywanie rodzinnej tajemnicy. Relacja, która zawiązała się między Inarą i Danielem została przedstawiona dość fragmentarycznie, nie ma mowy o jakichś nagłych wybuchach uczuć rodem z tanich romansów. I to mi się podobało.

Nie jest to książka lekka, ponieważ porusza naprawdę trudne tematy nierówności społecznych, dyskryminacji, czy śmierci, co nie oznacza, że czyta się ją z mozołem. Kelli Estes posługuje się prostym językiem, łatwym w odbiorze, co sprawia, że "Jedwabną opowieść" czyta się z ogromnym zaciekawianiem.

Autorka zadbała o wszystkie szczegóły, to doskonały debiut. Powieść jest niezwykle emocjonująca, obrazowa i potrafi wciągnąć czytelnika już od pierwszych stron. Jestem zachwycona "Jedwabną opowieścią" i stylem Kelli Estes. Z niecierpliwością będę czekała na kolejne historie, o których napisze w swoich książkach.

Więcej na blogu: tamczytam.blogspot.com.
ocena: 5
Opinia użytkownika sklepu
Przede wszystkim jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak autorka przygotowała się do opisania tematu. W powieści występuje oczywiście fikcja literacka, jaką jest postać samej Mei Lien, ale wszystko jest poparte prawdziwymi wydarzeniami historycznymi. Uwielbiam ten sposób przyswajania wiedzy. Fakty w otoczce wspaniałej fabuły.

Sama fabuła jest pozornie skomplikowana, ale poprowadzona w sposób klarowny. Dwa wątki ciągle się ze sobą przeplatają.

Z jednej strony mamy Inarę, która próbuje się dowiedzieć czegoś o pochodzeniu materiału i jednocześnie zmaga ze swoimi prywatnymi problemami. Jest bardzo ambitną młodą kobietą stającą na przeciw despotycznemu, choć troskliwemu ojcu, żeby zrealizować swoje marzenia. Jej upór i determinacja są bardzo budujące. Lubię takie inteligentne, pewne swojego postaci zmagające się z własnymi słabościami. Lubię patrzeć na rozwój bohatera i właśnie w Jedwabnej opowieści mamy tego piękny przykład.

Z drugiej strony stoi Mei Lien, której życie jest z góry przypieczętowane. Choć w każdej linijce tekstu mamy nadzieję, że jakoś się ułoży widzimy w agresywnych, pełnych obrzydzenia reakcjach społeczności, że happy end graniczy z cudem.

Dzieje kobiet plączą się i nakładają na siebie. Dzięki dociekliwości Inary wyjątkowa historia Mei Lien zostaje opowiedziana.

Obie kobiety zmagają się z losem choć są skrajnie inne. Inara - przykład pewnej siebie Amerykanki - musi walczyć z siłą lwa o swoje marzenia. Mei Lien - cicha, skromna Chinka - musi walczyć o przetrwanie i szczęście swojej rodziny. Rodziny, która wedle panujących obyczajów sama w sobie jest skandalem.

Opowieść jest nie tylko wielowątkowa, ale również wielowymiarowa. Skrywa masę emocji i różnorakich zachowań. Właściwie, co jest bardzo ciekawym zjawiskiem, w rozstrzale ponad stu lat wydarzenia postępują po sobie niemal identycznym tempem. Od intrygującego początku, przez cicho rodzącą się miłość i potrzebę dbania o bliskich następuje walka o życie, o marzenia, aż docieramy do zakończenia, które w dwójnasób ciągnie za sobą dramatyczne wydarzenia. Malowniczość opisów dosłownie rzuca nas na cichą plażę, na której uderzające o brzeg fale opowiadają zupełnie nieprawdopodobną historię. Autorka używa bardzo ciekawego zabiegu polegającego na tym, że Inara często odkrywa co się stało u Mei Lien nim dotrzemy do tego wątku w przeszłości. Rodzi to magiczną więź między kobietami.

Książka budzi w nas milion emocji. Smutek, złość, nieśmiała radość i zwyczajny żal nad człowiekiem porywa, balansując między czasami współczesnymi, a XIX wieczną Ameryką w niczym nie przypominającą obecnego mocarstwa. Fajnie jest też poobserwować jedno miejsce na przestrzeni tylu lat i starcie dwóch tak bardzo odmiennych kultur. Polecam z całego serca jako powieść poruszającą, momentami wyciskającą łzy, wręcz angażującą emocjonalnie. Właściwie nie potrafię wskazać jej słabszych momentów. Wciąga bez reszty.

Artykuł pochodzi ze strony: [Adres usunięty].
ocena: 5
Opinia użytkownika sklepu
Lekcja tolerancji i człowieczeństwa...

W latach 1841 do 1866 setki tysięcy ludzi przybywało do Ameryki, do Nowej Ziemi i śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie imigranci tworzyli podwaliny pod dzisiejszą potęgę Stanów Zjednoczonych. Próżno jednak szukać dowodów na takie podejście do historii Ameryki, znacznie łatwiej jest znaleźć przykłady, jak bardzo skandaliczna, rasistowska była polityka rządu, ale i stosunek "białych" do osób napływowych. Warto wspomnieć chociażby o wydanym w 1882 roku Akcie o Wykluczeniu Chińczyków, czyli ustawie imigracyjnej, w myśl której Chińczycy nie mieli dostępu do Stanów Zjednoczonych. Wyrazem rzekomej dyscypliny prawnej, była akcja, w którą włączyli się między innymi obywatele Seattle. Otóż 7 lutego 1886 roku wszyscy Chińczycy mieszkający w mieście, zostali zmuszeni do wejścia na pokład statku, który miał ich dostarczyć do Chin.

Nie miało znaczenia, iż wśród nich były osoby urodzone w Stanach, osoby, dla których to właśnie Seattle było rodzinnym domem. Zostali wyrwani z korzeniami, rzuceni na głębokie oceaniczne wody, a ich historia jest historią hańby amerykańskiego narodu. Ten dzień i proceder pozbywania się Chińczyków z kolejnych miast, stały się kanwą wzruszającej, choć bolesnej powieści Kelli Estes. Książka "Jedwabna opowieść", opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego, to wciągająca podróż poprzez historię, to opowieść tkana smutkiem i rozczarowaniem, ale także apel skierowany do tych, dla których "inny", oznacza "gorszy".

To zdumiewające, jak bardzo człowiek potrafi być okrutny dla innego człowieka, jaką przyjemność może czerpać z upokarzania go, z zadawania bólu, a nawet z morderstwa. Jeszcze w 1852 roku Gubernator Kalifornii nazywał Chińczyków "najbardziej pożądanymi z naturalizowanych obywateli", a kraj korzystał z pracy ich rąk. Chińczycy układali tory kolejowe, pracowali w portach, prowadzili sklepy, uczciwie i ciężko pracując. Jedną z takich rodzin, była właśnie rodzina Mei Lien, która została wypędzona z własnego domu, zmuszona do pozostawienia niemal wszystkiego, na co długie lata pracowali i zagnana na statek "Książę Pacyfiku".

Od teraz jedynym ich dobrem miał być fakt, że mają siebie - Mei Lien, jej babka o zdeformowanych stopach, która nauczyła dziewczynę sztuki haftu, a także ojciec o gołębim sercu. Niestety, oprawcy nie zadowolili się wygnaniem Chińczyków z miasta, postanowili zarobić jeszcze na nich w najbardziej perfidny sposób. Tylko los szczęścia sprawił, że dziewczyna podsłuchała dowodzących statkiem dowiadując się, że mieli oni zamiar cały "ładunek" wrzucić do morza. Jedynym ratunkiem było opuszczenie pokładu, zanim jeszcze znajdą się na bezkresnych wodach - to właśnie ojciec wypchnął Mei Lien za burtę, dając jej tym samym szansę na przeżycie...

Kilka pokoleń później, młoda amerykanka, Inara Erickson, dziedziczy pokaźną posiadłość zlokalizowaną na wyspie Orcas. Odwiedza dom ciotki w celu przygotowania go do sprzedaży, bowiem właśnie zacząć ma pracę, która otworzy jej drzwi do międzynarodowego biznesu. Podczas oględzin domu i tworzeniu listy niezbędnych remontów, znajduje w schowku pod jednym ze schodów niezwykły materiał, a właściwie misternie haftowany fragment szaty. Zaciekawiona kobieta kontaktuje się z jednym z profesorów uniwersyteckich, Danielem Chinem, który ma jej pomóc w rozwiązaniu zagadki ukrytego rękawa. Wspólnie odbywają podróż czasie, z poszczególnych elementów składając historię zarówno wzruszającą, jak i bolesną. To znalezisko, nie tylko zmienia pogląd Inary na przeszłość własnej rodziny, ale i uświadamia jej, czego tak naprawdę chce - zgodnie z życzeniem ciotki zamienić posiadłość w pensjonat, a właściwie ekskluzywny hotel butikowy.

Czy Inara zrealizuje swoje marzenie? Jakie tajemnice kryje przeszłość jej rodziny, uważanej za szanowaną i mającą wielki wkład w budowę kraju? Co stało się z Mei Lien po opuszczeniu pokładu statku i jakim sposobem ten przedstawiający tragiczną opowieść rękaw znalazł się pod schodami domu Inary? Czy to możliwe, by dziewczynę i Daniela połączyło przeznaczenie, a jeśli tak, to czy może ono również ich rozdzielić? To tylko kilka pytań, które rodzą się podczas lektury tej przepięknej i niezapomnianej powieści autorstwa "Kelli Estes". Historia, opowiadana równocześnie w dwóch planach czasowych, splata się ze sobą w najbardziej zaskakujący ze sposobów, jakby na potwierdzenie odwiecznej zasady przyczyny i skutku. Książka zachwyca, choć opisywane przez autorkę wydarzenia, oparte w części na faktach, bulwersują i sprawiają, że po raz kolejny zaczynamy się zastanawiać nad pojęciem człowieczeństwa.

Autorka nie tylko wciąga nas w swoją opowieść, ale zmusza do refleksji, do zmagania się z moralnymi dylematami, do przeżywania każdej ze stworzonych przez siebie scen. Maluje swoją historię piórem, niczym przed laty robiła to - za pomocą igły i nici - jej bohaterka, Mei Lien. To zaś, co stworzyła, staje się niezapomnianym przeżycie, powieścią, jakie rzadko na rynku wydawniczym się spotyka. Książka subtelna i mocna zarazem, wielowymiarowa, zapadająca głęboko w serce i dusze - taka właśnie jest "Jedwabna opowieść"!

.
ocena: 5
Opinia użytkownika sklepu
Uwielbiam stare rzeczy. Już jako dziecko kupiłam sobie porcelanową lalkę znalezioną wśród staroci. Pewnie niewielu ludzi zastanawia się nad tym, że każdy przedmiot, każde miejsce ma swoją historię. Niekiedy cudowną, niekiedy tragiczną. Czasami w ciszy, spowite kurzem i pajęczynami, przedmioty te zaczynają snuć swoją opowieść...

Inara odziedziczyła po ciotce starą, olbrzymią i zaniedbaną posiadłość na wyspie Orcas. Dziewczyna powinna ją sprzedać aby pokryć swoje długi. Ale, kiedy wracają wspomnienia, postanawia wyremontować Rothesary i zamienić go w hotel. Kiedy już pierwszego dnia znajduje w schowku jedwabny rękaw pokryty niezwykłym haftem, postanawia dowiedzieć się o nim czegoś więcej. W tym celu prosi o pomoc przystojnego profesora. Czy dziewczynie uda się dowiedzieć czegoś o tym niezwykłym znalezisku? Czy będzie w stanie spełnić swoje marzenia?

W tym samym czasie poznajemy także losy Mein Lien, młodziutkiej Chinki, która jako jedyna uszła z życiem, w czasie masowego mordu na Chińczykach w 1886 roku. Dziewczyna opisuje swoją historię na jedwabiu. Materiał zostaje jednak podzielony na dwie części. Ten mniejszy, ze straszną historią po latach wpada w ręce Inary. Po Mein Liu jednak ginie ślad. Nie wiadomo co się z nią stało po wyhaftowaniu jedwabiu...

Jedwabna opowieść to opowieść o dwóch kobietach pragnących zachować się właściwie. Inara pragnie zastosować się do woli ciotki, realizując przy tym swoje marzenia. Musi jednak przeciwstawić się ojcu, który chce, aby poszła inną drogą w życie. Musi również dokonać wyboru co zrobić z odkrytą tajemnicą.

Mein Liu natomiast staje przed innym wyborem. Po tragicznej stracie bliskich, stara się ich pomścić. Nie jest to jednak łatwe. W tamtych czasach, nie miała ku temu możliwości. Była przecież znienawidzoną przez wszystkich Chinką. Dziewczyna musi także dokonać podjąć decyzję czy wyjść za mężczyznę, którego kocha, czy zaoszczędzić mu pośmiewiska i odejść.

Dawno nie czytałam tak porywającej i wzruszającej powieści. Jest to niewątpliwie książek, do której często będę wracać. Największą jej zaletą jest konstrukcja. Życie toczące się na Orcas obecnie i te z XIX w. przedstawiane są naprzemiennie.

Historie opisane są tak barwnie, że czasami można poczuć tak jakby się było na tej przepięknej wyspie, nie ważne czy obecnie czy w czasach Mein Liu. Można poczuć jakby się było obok nich, siedziało przy jednym stole, pracowało w polu, remontowało posiadłość, czy trzymało w dłoniach niezwykły jedwab. Autorce należą się na prawdę ogromne brawa.

.
ocena: 5
Opinia użytkownika sklepu
Choć literatura kobieca w moim życiu pojawia się coraz częściej to sięgam po nią wybiórczo i tylko w tedy gdy coś mnie zaintryguje. Tu zaiskrzyło od razu i miałam na dzieję, że będzie to coś więcej niż zauroczenie opisem z okładki. Sporadycznie czuję, że coś mnie przyciąga, a ta książka działała wobec mnie jak magnes i choć początkowych kilkanaście stron do mnie nie przemawiało tak jak liczyłam to nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pochłonęła mnie jak ruchome piaski - nie odłożyłam do póki nie skończyłam. Dwutorowość książki robi ogromne wrażenie, a to jak płynnie przechodzi się z jednego rozdziału w drugi mimo lat je dzielących jest fascynujące.

Inara Erickson dopiero skończyła studia i właśnie ma zacząć pracę w firmie Starbucks. Jednak nim się tego podejmie chce poukładać sprawy rodzinne i majątkowe. Jedzie na wyspę gdzie znajduje się dom jej niedawno zmarłej ciotki. Dziewczyna wzbrania się przed tą wizytą, gdyż Orcas ma nie tylko dobre wspomnienia, ale i złe. To tam w wypadku samochodowym zginęła mama Inary i to niedługo po ich wspólnej kłótni. To dlatego przytłacza ją smutek i przerażenie na myśl o wyjeździe właśnie tam. Jednak w towarzystwie siostry podróż staje się łatwiejsza, a do kobiety dociera, że nie chce sprzedawać posiadłości, która należała jeszcze do jej praprapradziadka Duncana Campbella. Dahlia chciała by z Rothesay powstał pensjonat, a Inara czuje, że to może się udać tyle, że ona stawia na hotel butikowy. I tym sposobem zaczyna prace w domu, które komplikują się gdy dziewczyna znajduje jedwabny wyszywany rękaw ukryty w jednym ze stopni schodów. Zaintrygowana haftem i tym co przedstawia, ale też tym dlaczego był schowany właśnie tam i czemu został odcięty od całej szaty szuka pomocy i w raz z profesorem, który stanie się jej niezwykle bliski odkrywa rzeczy o których wolała by nie słyszeć i nie wiedzieć. Szczególnie, że mają tak wiele wspólnego z jej rodziną...

Mei Lien to młodziutka chińska dziewczyna, która znika bez śladu. I choć było to ponad sto lat temu to opowiada nam swoja historię. Robi to oczami osoby nękanej, prześladowanej, tępionej. Wraz z ojcem i babką, ale też innymi Chińczykami została zmuszona do podróży statkiem, której nie chcieli, a za która musieli zapłacić. To Mei odkrywa, że wcale nie płyną do domu, że nigdy tam nie dotrą. Jednak ona przeżywa, a pomaga jej Joseph, który będzie z nią na dobre i na złe. May jak nazywa ją później mąż opowiada nam swoją historię nie tylko słowami, ale właśnie haftem.

Jej tragedia staje się naszą tragedią, jej strach naszym strachem, a te nieliczne chwile radości radują też nas. Przekonamy się jak wiele łączy Mei Lien oraz Inarę. Zobaczymy jakie trudne decyzje muszą podjąć. Osobiście dowiedziałam się czegoś o czym nie wiedziałam. Nie miałam żadnego pojęcia o tym, że gnębiono Chińczyków, że ich prześladowano, tępiono. Ta książka otwiera oczy i robi w niezwykły sposób. I choć okładka może wprowadzić w błąd sugerując delikatną, wręcz muślinową a raczej jedwabną opowieść to zdecydowanie na taką nie liczmy. Polecam ją zarówno kobietom jak i mężczyznom, bo warto zapoznać się z odrobiną historii przekazaną w niecodzienny i ujmujący sposób..
ocena: 4
Opinia użytkownika sklepu
24-letnia Inara po śmierci ciotki dostaje w spadku podupadającą posiadłość, w której jako dziecko spędzała każde lato. Kobieta ma niedługo rozpocząć obiecującą pracę, jednak niespodziewany powrót na wyspę sprawia, że postanawia pójść za głosem serca i otworzyć hotel butikowy, pomimo niezadowolenia jej ojca, który inaczej wyobrażał sobie przyszłość córki. Niespodziewanie natrafia na kawałek jedwabiu, który zdaje się opowiadać historię sprzed ponad stu lat, gdy w Stanach obowiązywał Akt o Wykluczeniu Chińczyków, zgodnie z którym chińscy imigranci nie mieli prawa wstępu do ich kraju i byli z niego masowo wypędzani. Pragnąc rozwikłać zagadkę tajemniczego rękawa, Inara zwraca się do profesora Chin, który zafascynowany jej znaleziskiem, postanawia jej pomóc. Razem odkrywają tragiczną i bolesną historię młodej Chinki, Mei Lien, dzięki której poznają szokującą prawdę o swoich przodkach...

"Jedwabna opowieść" to debiut pisarki amerykańskiej autorki, Kelli Estes, który opowiada o mrocznym i niechlubnym okresie w historii Stanów Zjednoczonych, kiedy to otwarcie dyskryminowano przedstawicieli rasy chińskiej i pozbawiano ich wszelkich praw. Sięgając po tę pozycję, nie wiedziałam, czego się spodziewać, jednak to, co otrzymałam, niewątpliwie mną wstrząsnęło. Początek nie zapowiadał tak ciekawej historii i muszę przyznać, że z trudem przebrnęłam przez pierwsze kilkadziesiąt stron. Na szczęście później było już tylko lepiej. Kelli Estes snuje niesamowicie zajmującą, poruszającą i chwytającą za serce opowieść o tragicznym losie młodej dziewczyny, której przyszło żyć w okrutnych czasach, gdzie na każdym kroku musiała się zmagać z ogólnym potępieniem i nienawiścią. Historia Mei Lien szokuje, budzi sprzeciw i gniew, jednak z pewnością nie pozostawia obojętnym. Historia Inary, która rozgrywa się w czasach obecnych wypada trochę słabiej i śledziłam ją ze zdecydowanie mniejszym zaangażowaniem, jednak mimo wszystko jestem pod wrażeniem sposobu, w jaki autorce udało się połączyć losy tych dwóch kobiet. "Jedwabna opowieść" Kelli Estes to bez wątpienia udany i niezwykle obiecujący debiut, który wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie i wzbudził wiele emocji. Jest to jedna z tych książek, które głęboko zapadają w pamięć i zmuszają do wielu przemyśleń. Jeżeli szukacie wzruszających i nietuzinkowych historii, to "Jedwabna opowieść" jest dla was. Dzieło amerykańskiej autorki było dla mnie cenną lekcją historii, którą zapamiętam na długo. To opowieść, którą naprawdę warto poznać..
ocena: 5
Opinia użytkownika sklepu
"Jedwabna opowieść" Kelli Estes

Autorka debiutująca tą pozycją zrobiła coś czego bardzo, ale to bardzo się obawiałam. Na swój "chrzest bojowy" postanowiła przepleść dwie historie, które dzieliło100 lat. Przeplatanie przeszłości i teraźniejszości nie jest może trudnym zabiegiem, ale zrobienie tego tak aby dało się to czytać przejrzyście i czysto to jest już moim zdaniem wyczyn.

Sięgając po tę pozycję miałam w głowie dwie możliwe opcje: albo to będzie super kit albo hit. Nie miałam niczego pomiędzy.

Bardzo mi się spodobało, że historię autorka oparła na prawdziwych wydarzeniach jakie miały miejsce w Ameryce gdy uznano Chińczyków za tą gorszą rasę i działania na tle rasistowskim bardzo się na nich skupiały.

Autorka wybrała sobie jako formę przekazu nie listy jak to zazwyczaj bywa znalezione gdzieś na strychu pod stertą rzeczy, które szkoda wyrzucić, a kawałek tradycyjnej chińskiej szaty, rękaw na którym Liu Mei Lien wyszyła swoją historię, historię którą ponad sto lat później Inara znalazła na kawałku jedwabnego rękawu.

Historia jaką autorka nam zaserwowała w tej pozycji nie jest tym czego się spodziewałam, jako debiut myślałam, że "Jedwabna opowieść" będzie prostą historią która niczym nie jest w stanie mnie zaskoczyć i tutaj się bardzo pomyliłam. Historia jest bardzo dopracowana, nie zostawia miejsca na zbędne pytania, a do tego jest bardzo poruszająca. Poznajemy bohaterki i czujemy się jakbyśmy byli obserwatorami tej historii, zarówno sto lat temu jak i teraz. Zapominamy, że to "tylko" książka.

Na samym zakończeniu książki jest również wstawiony obszerny wywiad z autorką, w którym opowiada jak stworzyła tą historię, gdzie czego poszukiwała itp. Jedyne z czym się tam nie zgadzam to z faktem, że debiutantka uczy jak zostać pisarzem.

Serdecznie polecam!.
ocena: 5
Opinia użytkownika sklepu
Stojąc na pomoście, spoglądam na wodę. Uderzające fale o brzeg uspokajają, a lekki wiatr otacza mnie swoim ramieniem. W głowie mam huragan myśli, ile anonimowych twarzy pozostało w wodzie. Wdech i wydech, a później nicość...

Zapach słonej wody i piaszczysta droga. Drzewa, przez które przebijają się promienie słońca. Piękny krajobraz, a pomiędzy tym wszystkim posiadłość. Dom dziedziczy Inara. Babcia cioteczna jej matki pozostawia Inarze kawałek siebie. Szybkie oględziny posiadłości. Pierwotny plan mówi, że posiadłość ma być przebudowana na pensjonat. Bieg zdarzeń zawraca w momencie, kiedy Inara znajduje kawałek materiału, na którym widniej dziwny haft. Co łączy Inarę i kobietę, która stworzyła historię na materiale?

Patrząc w jej oczy, znajdziesz wszystko. Ból, wspomnienia, dobroć, cierpliwość i miłość. Mała i drobna o silnej woli do walki. Pluli jej w twarz, a ona nie reagowała! Ona szuka obrazów w swojej głowie. One pozwalają trwać jej w czasach, których przyszło jej żyć. Morze dało i morze zabrało. Takie określenie najbardziej pasuje mi do Mei Lien. Przedstawiłam obraz młodej Chinki. Morze uratowało ją przed śmiercią, ale morze zabrało jej bliskich... Śmierć nadeszła, a ja kurczowo trzymała książkę. Autorka wykreowała postać dziewczyny, która zawładnęła moim umysłem...

Ile on może zrobić dla niej? Dużo. Ona w jego oczach zobaczyła życzliwość i zrozumienie. Ocalił ją, kiedy morze wypluło ją na brzeg. Brodaty o szorstkich dłoniach. Absolutnie nie gbur. Życzliwy i pomocny dla sąsiadów. Joshep przestał być sąsiadem. Biali ludzie pluli mu na buty, omijali szerokim łukiem i kazali wynosić się z posiadłości. Przyczyna zachowania była jedna. Ona jest Chinką. Widziałam w ich oczach jedność i miłość. Dwójka bohaterów z przeszłości. Trwali do końca w świecie pełnym plugawych ludzi...

Przyszłość dała mi Inarę. Młoda, wykształcona i pewna siebie. Dążąca do celu. Dziewczyna pełna uczuć i dobroci. Delikatnie kłamie, aby nie zrazić do siebie bliskich. Dąży do poznania prawdy o Mei Lein. Z przykrością muszę stwierdzić, iż Inara nie wywołała we mnie tylu emocji, co postać młodej dziewczyny o azjatyckich korzeniach.

Historia i współczesność równoważy się w tej powieści. Przeszłość to brak tolerancji. Autorka dopracowała swoje dzieło. Szczegół goni szczegół. Idealnie przedstawiona historia chińskich imigrantów żyjących w Stanach Zjednoczonych. Jedzenie, ubiór i zasady zachowania namacalne! Opis powstawania haftu, jako motywu przewodniego całej historii, coś pięknego. Każde pociągnięcie igłą miało znaczenie. Przyszłość to odkrywanie tajemnic. Pętla niedomówień, w których ciągle pojawiają się bliscy Inary. Historia, którą stworzyła autorka łączy XIX w. oraz lata współczesne. Dawka historii płynie z tej książki.

Ludzka chytrość i brak równości społecznej. Postawić oba przypadki na wadze i będą sobie równe. Autorka porusza wiele ważnych tematów społecznych, o którym można dyskutować bez końca. Dwa różne światy. Dwie różne bohaterki i jeden dom. Piękna miłość, która rozwija się z dnia na dzień. Kłamstwa i wygórowane ambicje. Fakty łącza się z fikcją literacką, dołożyć do tego idealnie wykreowanych bohaterów. Powstaje z tego powieść, która jest warta uwagi. Jest to debiut autorki. Dopracowany w szczegółach, a wiedza autorki wylew się z kart książki. Długie opisy potrafią męczyć, ale w tej książce dały mi one poczucie wiedzy. Bez domysłów, bez zbędnych pytań. Autorka zadbała o wszystko.

Jedwabna opowieść to książka, w której nie ma miejsca na śmiech. Ona nie rozluźnia atmosfery, aby czytelnik miał poczuć lekkość tematu. Ona pokazuje, że człowiek jest zdolny do wszystkiego... Nie bójcie się umarłych! Bójcie się żywych....
Podobne produkty
Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie

Cena: 35.10 zł
Pograniczne zaburzenie osobowości. "Co to, do diabła, takiego?" - wściekała się Rachel Rei...
Przed Arką Noego. Nowa opowieść o potopie Przed Arką Noego. Nowa opowieść o potopie

Cena: 58.65 zł
Odczytanie tekstu napisanego pismem klinowym na babilońskiej tabliczce rozpoczyna przełomo...
Anioły w moim życiu. Prawdziwa opowieść o pomocy Anioły w moim życiu. Prawdziwa opowieść o pomocy

Cena: 39.60 zł
Ta niezwykła książka daje nadzieję i otuchę, otwiera przed nami inne wymiary, pokazując, ż...
Stephen Hawking. Opowieść o przyjaźni i fizyce Stephen Hawking. Opowieść o przyjaźni i fizyce

Cena: 41.40 zł
Ujmujące osobiste wspomnienie o Stephenie Hawkingu jako człowieku, przyjacielu i fizyku. S...
eBook Franciszek. Kuglarz Boży - brata Pacyfika "króla poezji" opowieść dla młodych mobi epub Franciszek. Kuglarz Boży - brata Pacyfika "króla poezji" opowieść dla

Cena: 19.13 zł
Młodzi nie lubią „kazań”, chętnie natomiast słuchają opowiadań i ciekawych his...
eBook Stephen Hawking. Opowieść o przyjaźni i fizyce mobi epub Stephen Hawking. Opowieść o przyjaźni i fizyce

Cena: 30.60 zł
Ujmujące osobiste wspomnienie o Stephenie Hawkingu jako człowieku, przyjacielu i fizyku. S...
Opowieść o Twojej Duszy Opowieść o Twojej Duszy

Cena: 15.59 zł
Dusza porównywalna jest przez niektórych do perły, która wrzucona została do morza materia...
Przed Arką Noego. Nowa opowieść o potopie Przed Arką Noego. Nowa opowieść o potopie

Cena: 34.50 zł
Odczytanie tekstu napisanego pismem klinowym na babilońskiej tabliczce rozpoczyna przełomo...
eBook Transformacja cyfrowa. Opowieść o wiedzy pdf mobi epub Transformacja cyfrowa. Opowieść o wiedzy

Cena: 18.70 zł
Transformację cyfrową można zdefiniować jako zmianę sposobu rozumienia i przedstawiania so...
Sklep prowadzony przez: Glosel spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 6, 15-111 Białystok, NIP: 542-315-11-57, REGON: 200317860, KRS 0000569207
+48 85 674 36 19, sklep@czarymary.pl

Copyright © 2004-2024 CzaryMary.pl