Rytuał wdzięczności na Lammas – święto pełni lata i pierwszych zbiorów

53cf118916219eeff6fac02129a86457Na 1 sierpnia przypada święto Lammas (inaczej Lughnasadh) – święto pełni lata i pierwszych zbiorów. Wiccanie w tym czasie dziękują ziemi za szczodrość i obfite plony. Innym ważnym tematem związanym z tym świętem jest składanie ofiary – świadomość, że wszystko ma swoją cenę i trzeba coś poświęcić, by narodziło się coś nowego. Lammas jest radosnym świętem, jednak towarzyszy mu świadomość śmierci i nadchodzącej ciemności.

Słowo Lammas wywodzi się od wyrażenia „Loaf Mass” (Msza Chleba), nazwy europejskiego święta, podczas którego wypiekano chleb z pierwszych dojrzałych kłosów pszenicy.

Ziarna – pszenica, jęczmień i kukurydza – to jeden z najważniejszych symboli tego święta. Pszenica uważana jest za symbol Boga, który podczas święta Lammas poświęca swoje życie, by podtrzymać istnienie ludzkości.

Sabat ten zwany jest również Lughnasadh, co oznacza mniej więcej „zabawy Lugh” lub „święto Lugh”. Lugh był celtyckim bogiem światła i Słońca, jego atrybutem była magiczna włócznia. Nieodłączny element tego święta stanowiły zawody i zabawy powiązane z postacią tego boga.

Na ołtarzu podczas świętowania Lammas może znaleźć się chleb, pszenica, piwo, jagody i jeżyny, kukurydza czy liście dębu. Odpowiednim zapachem kadzidełka będzie drzewo sandałowe.

Lammas to czas przyjrzenia się efektom naszej pracy we wszystkich dziedzinach życia. To czas dziękczynienia za to, co otrzymaliśmy dotychczas, i czas dawania w zamian, by ukazać swoją wdzięczność. To też moment na patrzenie w przeszłość na nasze osiągnięcia, ale również na niezrealizowane plany, marzenia czy związki, które nie zaowocowały i wyciąganie z nich wniosków na przyszłość. To czas na naukę cierpliwości i zrozumienie, że niektóre rzeczy potrzebują czasu, by wydać owoce.

Rytuał wdzięczności

Przygotuj kilka małych karteczek. Po jednej stronie każdej karteczki zapisz coś, co otrzymałeś w czasie ostatniego roku. Na odwrocie zapisz to, co zrobiłeś lub zamierzasz zrobić w podzięce za ten dar. Sam dar w podzięce i podarunek nie muszą być ze sobą bezpośrednio związane. Przykładowo, możesz przygotować pyszny posiłek dla kogoś w zamian za to, że Twoje zwierzę wyzdrowiało z choroby. Uzupełnij w ten sposób kilka kartek. Na początku może wydawać Ci się, że nie ma zbyt wiele, co otrzymałeś. Jednak gdy zapełnisz więcej kartek okaże się, że tak naprawdę w Twoim życiu wydarza się bardzo wiele dobrych rzeczy! Gdy skończysz, rozpocznij rytuał i wezwij Boga i Boginię. Weź pierwszą z kartek i przeczytaj na głos to, co otrzymałeś. Podziękuj za to Bogu i Bogini. Następnie przeczytaj to, co napisałeś na odwrocie kartki, czyli co uczyniłeś lub zamierzasz zrobić w rewanżu. Zadedykuj to Bogu i Bogini, by oddać im cześć. Powtórz tak z każdą karteczką. Kiedy zakończysz, podziękuj Bogu i Bogini za ich obecność w rytuale. Nie zapomnij wypełnić obietnic, których się podjąłeś!

zyczenia_3

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...